Helikopter soruşturmasında avukat endişeli: Dosya karartılabilir

Van Çatak'da askerlerce gözaltında işkence edildikten sonra helikopterden atılan Osman Şiban ve Servet Turgut ile ilgili yürütülen soruşturma dosyasına getirilen kısıtlılık kararına itiraz eden avukatların itirazı reddedildi.


Van Çatak’da askerlerce gözaltında işkence edildikten sonra helikopterden atılan Osman Şiban ve Servet Turgut ile ilgili yürütülen soruşturma dosyasına getirilen kısıtlılık kararına itiraz eden avukatların itirazı reddedildi.

Dosya açıldığından beri kısıtlılık kararı olduğunu hatırlatan avukat Hamit Koçak, kısıtlılık kararına itirazlarının reddedildiğini söyledi.


“SAVCIYA YOK DİYECEKLER”

Koçak, “Tahmin üzerine olabilecek olaylar üzerinden taleplerde bulunuyoruz. Bizim elimizde sadece hastaneye ilişkin belgeler var. Gizlilik kararı şüphelilere ve müdafilere getirilir. Biz müştekiyiz. Biz savcıya yardımcı olan tarafız yani. Hal böyleyken soruşturmanın yürütülmesine katkı sağlayamıyoruz” dedi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, osyanın karartılmasından endişe duyduklarını vurgulayan Koçak, “Geçmişte böylesi dosyalar hep karartıldı. Savcılık etkili bir soruşturma yürüteceğini söylüyor. Ama öbür taraftan kolluk tarafı savcıya pek de yardımcı olmuyor gibi gözüküyor. Örneğin büyük ihtimal savcı kamera kayıtlarını soracak, onlar ‘yok’ diyecek. Servet Turgut’un otopsisinin yapıldığı binanın önünde askeri üst yetkililerde bulunmuş. Artık savcıyı mı, otopsi ekibini mi etkilemeye çalışıyorlar emin değilim. Dolayısıyla savcının üzerinde bir baskı olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ