​HDP'li vekiller Meclis'te açlık grevine başladı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın da aralarında olduğu 10 milletvekili, partisinin tutuklu Hakkari Milletvekili Leyla Güven'e destek için Meclis'te açlık grevine başladı.Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu bulunan Güven, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması talebiyle 27 gündür açlık grevinde. HDP milletvekilleri bazı illerde destek açlık grevlerine başlarken, Meclis'te de eylem yapılıyor.


Pervin Buldan ve milletvekilleri, partinin grup toplantı salonuna geçti. Milletvekilleri, 'Leyla Güven haklıdır, tecrit kalkmalıdır' yazılı dövizler taşıdı.

İki günlük açlık grevi eylemine, Buldan'ın yanı sıra DTK Eş Başkanı ve Ağrı Milletvekilli Berdan Öztürk, Mithat Sancar, Dilan Dirayet Taşdemir, Kemal Bülbül, Şevin Coşkun, Serpil Kemalbay, Habip Eksik, Züleyha Gülüm ve Erdal Aydemir katılıyor.

Artı Gerçek'in haberine göre burada kısa bir açıklama yapan Buldan, "En fazla konuşulması gereken yer Meclis'tir. Çünkü bu sorun sadece Leyla Güven'in sorunu değildir. Sadece HDP'nin de sorunu değildir, Türkiye'nin sorunudur ve gittikçe karmaşık hale geliyor" diye konuştu.

Abdullah Öcalan'ın İmralı'da üç yıldır ağırlaştırılmış tecrite maruz bırakıldığını belirten Buldan, tecritin kaldırılması talebine tüm Türkiye halklarının sahip çıkması gerektiğini söyledi. Buldan, "Tecritin kalkması Türkiye'nin geleceği, yarınları, barışı ve demokrasisi açısından çok önemlidir" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, gazetecilerin "Adalet Bakanlığı ya da hükümet yetkilileri ile herhangi bir görüşmeniz oldu mu" sorusuna ise "Leyla Güven tutuklu milletvekilidir. Adalet Bakanı ya da hükümet yetkililerinin bize sorması gerekiyor, 'niye açlık grevinde' diye. Onların bu konuyu acilen gündemine alması gerekir" yanıtını verdi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ