HDP’li vekile ‘şerefsiz’ diyen AKP’li Eronat’a kınama cezası verilmedi

TBMM’den geçirilen ‘sosyal medya yasasının’ görüşmeleri sırasında AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, HDP’li Hüseyin Kaçmaz’a ‘şerefsiz’ diyerek hakarette bulundu. Muhalefet partilerinin kınama cezası isteği AKP ve MHP grupları reddedildi.


TBMM’de sabah saatlerinde kabul edilerek yasalaşan sosyal medya düzenlemesi milletvekilleri arasında gergin anlara sahne oldu.

AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, HDP’li Hüseyin Kaçmaz’a, “Ahlaksız! Şerefsizsin sen” diye hakarette bulundu. Sabaha kadar süren Genel Kurulun sonlarında HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, görüşülmekte olan sosyal medya düzenlemesine dair bir önergeye ilişkin söz aldı. Konuşmasında ilgili kısmı tamamlayan Kaçmaz, yasadan bağımsız birkaç konuya da değindi. Kaçmaz, Kürt sorununda çözümsüzlük politikalarında ısrar edildiğini, bölgede çıkarılan yangınların yangın envanterine bile alınmadığını, bölgede yürütülen operasyonlarda çok sayıda sivilin de yaşamını yitirdiğine dikkat çekti.


AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat ise defalarca Kaçmaz’ın sözünü kesti. Eronat sık sık “8 bin sivili katlettiniz” diye bağırdı. AKP’li Eronat konuşmasını tamamlayan HDP’li Hüseyin Kaçmaz’a “Ahlaksız! Şerefsizsin sen!” diye bağırdı.
Muhalefet grupları meclis tutanaklarına da giren bu ifade nedeniyle Eronat’a konama cezası verilmesini istedi. Ancak kınama cezasının oylanması, AKP-MHP gruplarının çoğunluk oylarıyla reddedildi.
HDP hakaretle ilgili özür dilenmesi ve kınama cezası verilmesini istedi. CHP İzmir Milletvekili Kamil Oktay Sındır ise “Sosyal medya sansürleriniz de böyle mi olacak?” diye sordu.

HAKARETE CEZASIZLIK MECLİSTE BELKİ DE İLK

Oylamanın ardından söz alan HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç, Meclisteki konuşmalarda açık bir hakaretin belki de ilk defa kabul edilebilir olarak tutanaklara geçtiğini belirtti. Oluç şunları söyledi: “Şimdi, bu tutumu nasıl yorumluyoruz? Birincisi, politik olarak şunu söyleyeyim: Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu, evet, çoğunluğa sahip, çoğunlukçu bir anlayışa sahip -bunu politik olarak hep eleştirdik- çoğulcu bir anlayışa sahip değil, müzakereci bir anlayışa sahip değil. Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu, biraz evvel burada oy kullanarak milletvekiline hakaret edilebileceğini ve küfür edilebileceğini Meclis tutanaklarına geçirdi; durum budur. Meclisin tarihinde ilk defa belki de bir hakaret, açık hakaret Meclis tutanaklarına kabul edilebilir olarak geçti; durum budur.”

NACİ BOSTANCI’DAN ‘SAVUNMA’: GİZLİ ZAMİRE HAKERET EDİLDİ

Oya Eronat’ın “Şerefsiz” ifadelerinin savunması için söz alan AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, “Konuşmanın bağlamı içerisinde konuşmacı çeşitli olaylardan, kanlı olaylardan, dramatik tablolardan bahsediyor. Bütün bunlardan bahsederken olayın çok önemli faillerinden birisini ıskalıyor ve ona ilişkin hiç bir ifadede bulunmuyor. Bu durum karşısında o gizli zamire işaret eden bir ifade olarak bu kelimeler kullanılmıştır. Dolayısıyla, konuşmacının kendisine karşı değildir, tutanaklara geçmiş olan hâlin yanlış olduğu kanaatindeyiz kesinlikle” dedi. Bostancı, açıkça kayıtlara geçen “Ahlaksız! Şerefsizsin sen!” ifadesinde hakaret edilenin, milletvekili değil PKK olduğunu savundu.

“SOSYAL MEDYADA HAKARETİ ÖNLEYECEKLERMİŞ”

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş ise Meclis tutanaklarını da sosyal medya hesabından paylaştı. Baş, “Sosyal medyada küfür ve hakareti engelleyeceği iddiasıyla sunulan sansür yasası görüşülüyor. AKP’li vekilin hakareti tutanaklara girmişken, AKP’li vekiller hakaret etmemiştir diye oy kullanarak çoğunluklarıyla ceza verilmesini engelledi. Sosyal medyada hakareti önleyeceklermiş!” ifadelerini kullandı.

“‘AKP grubu nasıl el kaldırıp indiriyor?’ sorusuna somut bir örnek olsun diye tutanağın ve iç tüzüğün ilgili yerlerini ekliyorum” diyen Erkan Baş, “Tutanak ile ilgili madde ortada ve AKP grubu ceza gerektiren bir durum yok diye topluca el kaldırdı ve ardından alkışladı!” ifadesini kullandı.

“UYGULAMA HAKKINDA ŞİMDİDEN FİKİR VERİYOR”

Bağımsız Milletvekili Cihangir İslam ise TBMM tarihinde bir ilke imza atıldığını kaydederek, “Ak Parti Milletvekili Oya Eronat bir milletvekiline ‘şerefsiz’, dedi. Başkanın önerdiği kınama cezası Ak Parti ve MHP milletvekillerince reddedildi. TBMM TARİHİNDE BİR İLKE İMZA ATTI. YAZIK…” ifadelerini kullandı.

Yasanın çıkarılış amacının hakaretin engellenmesi olduğunu hatırlatan İslam, “İşin acı tarafı Sosyal Medya Yasası’nın gerekçelerinden biri hakaretin engellenmesi ve kişi haklarını korumak. Bu yasayı görüşürken hakaret iktidar oyları tarafından adeta ödüllendirildi. Uygulama hakkında şimdiden fikir veren bir durum” yorumunda bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ