HDP'li Beştaş: Soylu beni 'Akşam göreceksin' diyerek tehdit etti

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kendisini, "Akşam göreceksin, başını öne eğerek çıkacaksın" sözleriyle tehdit ettiğini söyledi.

Beştaş, Meclis'te bütçe görüşmeleri devam ederken, Soylu'nun kendisini tehdit ettiğini açıkladı.

HDP'li Beştaş, tehdit karşısında, "Sizin bütün suçlarınıza, saldırılarınıza, kumpaslarınıza, işkencelerinize rağmen tek bir saniye diz çökmedik" ifadelerini kullandı.


Soylu'nun yaptığı konuşmanın ardından, Meclis'te kavga çıkarken, Soylu, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ile ilgili, "Sayın Dervişoğlu herhalde hayatı boyunca karşı karşıya kaldığı iftiralara, ithamlara teslim zan ediyorum teslim olan bir karakter ortaya koymuştur. Hak savunmak, iddiaya karşı direnç göstermek, yalana karşı savaşmak bir insanın en şerefli ve onurlu hakkıdır. Bu hak suç örgütleriyle mücadelede onların sırtlarını yere vurduğumuz için, onların her biriyle büyük bir mücadele içinde olduğumuz için bu iftirada bu hak bize insan olduğumuz için verildi. Bana ahlaklı siyasetten bahsettiniz çok üzüldüm. Ben konuşmamın bu bölümünü akşam yapacağım. Ahlaklı siyasetten burada 20 dakika konuştunuz. Türkiye dört bir yanında terörle mücadele ediyor. Bir tek kelime sarf etmediniz. Ahlaklı olmayan siyaset belediyelerde tehdit ve şantajla bürokratları tehdit ettiğimi söylüyorsunuz. Ama HDP’nin, CHP’nin, PKK’nın şehir yapılanması içerisinde olduğu belediyeler de payandalık yaptığınızı ahlaklı siyasetinizle bağdaştırmıyorsunuz. Bana bu imkanı verdiniz" dedi.

Dervişoğlu, Soylu'ya yanıtında ise şu ifadeleri kullandı:

"Hayatım boyunca ben de hakaret ve iftiralara her zaman göğüs gerdim. O sebeple bir siyasi bir başkası tarafından yöneltilmiş itham ve isnatta da alakalı olarak da ‘İddialar muteber midir? Değil midir? Bilmiyorum. Ama bu iddiaların vahim olduğu açıktır. Bundan sonra görev savcılığa düşer demiştim’ Ama savcılık buna dair tahkikat yapmadı. HDP’ye payanda olmak. Ben her siz Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne teşrif ettiğinizde HDP ile ilgili kelam sarf etmek mecburiyetinde değilim, kusura bakmayın."

Beştaş ise söz alarak kürsüde konuştu:

"Burada binlerce defa kayyım atamalarının hukuksuzluk ve halk iradesinin hırsızlanması olduğunu anlattık. Belli ki dinlememişsiniz. Kayyım atamaları tamamen hukuk dışıdır, keyfidir, AKP iktidarının İçişleri Bakanlığı işbiriliğiyle daha doğrusu bakanlığınız marifetiyle halk iradesiyle el koymasıdır. Ben tüm belediye eşbaşkanı arkadaşlarımızın dosyalarını okudum. Sizin söylediğiniz hiçbir bilgi ve iddia o iddianamelerde bile yer almamıştır. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’ya sahte bir tanıkla doktorluğu ile ilgili verdiği ifade nedeniyle ceza verildi. Siz bize İçişleri Bakanı olarak bize kayyımların yaptığı hırsızlıkları, yolsuzlukları anlatın. Yaman hırsızın Mardin’de neden görevden alındığını anlatın. Türkiye kamuoyunu aydınlatın. Sizde iktidar partisinin milletvekilleri gibi sıkıştığınız zaman ‘terör’ sizi kurtaramaz. Artık bitti gelin gerçekleri konuşalım."

Beştaş, konuşmasının ardından yerine geçerken, Soylu'nun parmağını sallayarak, "Akşam göreceksin, başını öne eğerek, çıkacaksınız" tehdidinde bulunduğunu belirtti. 

Soylu'ya yanıt veren Beştaş, "Halkların Demokratik Partisi olarak, milletvekilleri olarak, sizin bütün suçlarınıza, saldırılarınıza, kumpaslarınıza, işkencelerinize rağmen tek bir saniye diz çökmedik. Boyun eğmedik, teslim olmadık. Üstelik sizin o yönettiğiniz İçişleri teşkilatı var ya; davul sizin elinizde tokmak kimin elinde onu takdir edin. Emniyet, vali, kaymakam, yargı sizde oturup delil üretiyorsunuz, sahte delillerle bizler hakkında soruşturmalar açıyorsunuz. Sahte delillerle dava açıyorsunuz. Valilerinize talimat veriyorsunuz HDP’lilerin tüm etkinlikleri yasaklanıyor. Valiler doğrudan AKP’nin il başkanı olarak çalışıyor sizin sayenizde, sizin talimatınızla. Hukuku tamamen yerle bir ettiniz. Bu size yakışmıyor. Hukuk herkese eşit davranmalı. Halk iradesine saygı göstermeyi öğreneceksiniz” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ