HDP’den savaş karşıtı protesto: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Türkiye’nin Zap, Avaşîn ve Metîna’ya yönelik operasyonunu İstanbul Taksim'de protesto edildi. 'Savaşa hayır, barış hemen şimdi' sloganlarının atıldığı yürüyüşte ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Türkiye’nin KDP ortaklığıyla Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Zap, Avaşîn ve Metîna’ya yönelik operasyona tepki göstermek için Tünel Meydanı’nda yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüşe DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve HDP milletvekilleri Sezai Temelli, Nejdet İpekyüz, HDK Eşsözcüsü Cengiz Çiçek, Barış Anneleri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve çok sayıda HDP ilçe yöneticisi ile yurttaş katıldı. Kitle yürüyüşte “Tecrit insanlık suçudur”, “Onurlu bir barış”, “Bimre xiyanet” dövizleri taşıdı.


‘SAVAŞA HAYIR BARIŞ HEMEN ŞİMDİ’ 

Kitle ellerindeki dövizleri taşıyarak alkışlarla sık sık, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganları atarak İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen kitle, polisler tarafından Rus Konsolosluğu önünde ablukaya alındı. Çok sayıda kişi ablukaya alınmasına rağmen slogan atmaya devam etti.

Abluka içerisinde açıklama yapan HDP’li Sezai Temelli, savaşın yoksulluk olduğunu ve çocukların ölümüne neden olduğunu belirterek, herkesi barıştan yana olmaya çağırdı. Abluka içerisinde açıklamaya müdahale etmek isteyen polisin tavrına karşılık kitle sık sık “Savaşa hayır barış hemen şimdi” ve “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları atarak cevap verdi.

ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Farklı noktalarda yürüyüşünü gerçekleştiren birçok gencin Tünel Meydanı, Galatasaray Meydanı ve Ömer Hayyam Caddesi’nde polisler tarafından gözaltına alındığı öğrenilirken, gözaltı esnasında polislerin, gençleri sivil araçlara koyarak alandan uzaklaştığı belirtildi. Gözaltına alınan gençlerin kimler olduğu konusunda herhangi bir bildi edinilemedi. Yürüyüş sonrası HDP İstanbul İl Örgütü polisler tarafından ablukaya alındı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ