HDP, IŞİD emiri İlhami Balı ile MİT ilişkisine yönelik iddiaları TBMM gündemine taşıdı

103 kişinin öldüğü Ankara Tren Garı katliamı ile birçok kanlı eylemin planlayıcısı olduğu iddia edilen IŞİD emiri olarak bilinen ve kırmızı bültenle aranan İlhami Balı ile MİT ilişkisine yönelik iddialar TBMM gündemine taşındı.


IŞİD’in Türkiye sorumlusu olarak bilinen İlhami Balı’nın kırmızı bültenle arandığı dönemde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Ankara’da bir otelde ağırlandığına dair iddialar HDP ve CHP tarafından Meclis gündemine taşındı.

Nordic Monitor, geçtiğimiz günlerde eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gündeme getirdiği ve Türkiye’nin en kanlı dönemlerinden biri olarak kabul edilen 7 Haziran-1 Kasım 2015 tarihleri arasında yaşanan terör olayları ile ilgili olarak Türkiye’yi sarsacak skandal bir bilgi ortaya çıkartmıştı. Ankara Tren Garı, Suruç, Diyarbakır ve Atatürk Havalimanı saldırılarının planlayıcısı olduğu iddia edilen İlhami Balı’nın 27-29 Mart 2016 tarihleri arasında MİT tarafından Ankara’da bir otel de ağırlandığı iddia edilmişti.


HDP’Lİ KEMALBAY, IŞİD-MİT İLİŞKİSİNİ SORDU

HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a cevaplaması için “Bir eski Başbakanın (Ahmet Davutoğlu) Türkiye’nin en kritik 4 ayı olarak ifade ettiği, AKP’nin iktidardan düştüğü tarih aralığı olan Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 arasında yaşanan IŞİD katliamları ile ifade edilen MİT- IŞİD ilişkileri ve görüşmelerinin bağlantısı var mıdır?” diye sordu.

HDP’li Serpil Kemalbay da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istemiyle 10 soru yöneltti. Kemalbay şu soruları sordu:

-Milli İstihbarat Teşkilatı Abu Mansur al Magrebi ve İlhami Balı ile görüşmüş müdür? Görüşmüşse hangi tarihler arasında görüşmüştür?

-IŞİD’in Türkiye elçisi olduğunu ifade eden Abu Mansur al Magrebi tarafından beyan edilen bilgiler doğru mudur?

-Milli İstihbarat Teşkilatı IŞİD ile ‘çıkarları doğrultusunda’ pazarlık etmiş midir ve MİT bugüne kadar IŞİD ve uzantıları ile iş birliği yapmış mıdır?

-MİT yetkililerinin IŞİD üyesi İlhami BALI ile görüştüğü ve bir otelde dışarı çıkmasına izin verilmeyerek, ‘misafir edildiği’  iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu ağırlamanın nedeni nedir?

-İlhami Balı kırmızı bültenle arandığı halde ilgili birimlere teslim edilmek yerine MİT ile görüşme yapıyor olabilmesinin ve ülkedeki çok sayıda katliamın sanığı konumunda olmasına rağmen şahsın MİT eliyle denetlenmesi ve korunmasındaki amaç nedir? Bu bağlantılar Türkiye’de yaşanan IŞİD katliamlarının MİT’in bilgisi dahilinde olduğunu göstermiyor mu?

 -Başta Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihleri arasındakiler olmak üzere Türkiye’de yaşanan IŞİD katliamlarından Milli İstihbarat Teşkilatı haberdar mıydı? MİT’in haberi var idiyse neden önlem alınmadı, saldırılar önlenmedi?

-Yapılan görüşmede İlhami Balı’ya MİT’in Suriye Masası’nda görevli kod adı Serhan Albayrak ve Irak Dairesi tercümanı Ahmet Özçelik’in refakat ettiğine dair bilgiler doğru mudur? Şayet doğru ise Balı ile konuşulan konu nedir?

 -Yine basına yansıyan İlhami Balı ile Ankara’da görüşen İlhan Kaya ve Suriye Dairesi Başkanı Mutlu Tuka’nın  IŞİD tarafından vahşi şekilde yakılarak öldürülen erler Sefer Taş ve Fethi Şahin  ile ilgili WhatsApp üzerinden görüşmüş oldukları iddiaları incelenmiş midir? İncelendi ise Bali ile yapılan yazışma nedir? Erler,  Sefer Taş ve Fethi Şahin’in başına gelenler nedenleriyle beraber kamuoyu ile ne zaman paylaşılacaktır?

 -MİT ile bağlantı içerisinde sınırı kolaylıkla geçebilen ve Türkiye’ye geçiş sağlayan IŞİD üyelerinin Ankara katliamı başta olmak üzere diğer katliamlarla olan bağlantısı tespit edilmiş midir?

-Sınırdan geçiş yapan IŞİD üyelerinin Türkiye’de tedavilerinin yapıldığına dair bilgiler doğru mudur?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ