Hasta tutuklu kan kusarak yaşamını yitirdi

25 yıldır cezaevinde bulunan Hüseyin Polat, telefonda kardeşine “ben öleceğim galiba” dedikten sonra cezaevinde kan kusarak 52 yaşında hayatını kaybetti.


Hakkındaki müebbet hapis cezasından dolayı 25 yıl boyunca cezaevinde tutulan Hüseyin Polat (52), 25 Ocak’ta Tekirdağ F Tipi Kapalı Cezaevi’nde mide kanaması geçirdikten sonra yaşamını yitirdi. Rahatsızlanması üzerine Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne götürülen Polat, burada “yer olmadığı” gerekçesiyle yatışı yapılmadı. Diğer hastanelere sevk edilmek istenen Polat, oralarda da yer olmadığı gerekçesiyle aynı hastanenin farklı bir polikliniğinde yatışı yapıldı. Yatışı yapılana kadar çok fazla kan kaybeden Polat, hastanede yaşamını yitirdi.

Polat’ın ağabeyi Sinan Polat, kardeşinin hastane ve cezaevinin ihmalkarlığı sonucu öldüğünü belirterek, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.


Kardeşinin hiçbir hastalığının bulunmadığını ifade eden Polat, “Hüseyin 23 Ocak’ta bir boyun ağrısı çekiyor. Revirde götürülüyor ve burada kendisine bir iğne yapıyorlar. O iğne kardeşime olumsuz etki ediyor ve vücudu şişiyor. Bunun üzerine 24 Ocak’ta Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne kaldırıyorlar. Ancak sözde yer olmadığı ve kendisine bakacak branştan doktorun olmadığı gerekçesiyle yatışı ilk başta yapılmıyor ve buradan başka hastanelere sevk edilmek isteniyor. Fakat diğer hastanelerde dolu olduklarını söyleyerek hastayı kabul etmiyorlar. Bunun üzerine aynı hastanedeki farklı bir branştaki doktor tarafından kontrol edilmeye çalışılıyor” şeklinde anlattı.

ÖLECEĞİM GALİBA

Ayın 24’ünde kardeşinin kendilerini telefonla aradığını belirten Polat, “Hüseyin, babama ‘Ben hiç iyi değilim. Vücudum hep şişti. Ben öleceğim galiba’ diyor. Konuşma sırasından telefon elinden düşüyor. Görüşmenin akşamında mide kanaması geçiriyor ve hastaneye kaldırılıyor. Hastaneye hemen yatırılmadığı için 2 bin 200 mililitre kan kusuyor. Ancak geç müdahale edildiği için vefat ediyor” dedi.

Polat, “Bize şimdiye kadar sadece hastanede yapılan tetkiklerin sonucunu verdiler. Zaten bunlar da anlayacağımız dilden değil. Doktorun biri ‘Yoğun bakımda yer yoktu o yüzden başka polikliniğe yatışı yapıldı’ diyor. Yani hastanede çok bekletiliyor. Kardeşim zaten bekletildiği için kan kaybından ölüyor” diye belirtti.

Hastanenin kamera ve ses kayıtlarını da istediklerini belirten Polat, “Burada kardeşime ne yapıldığını öğrenmek istiyoruz. Bizi bu konuda ikna etmeleri lazım. Konuya ilişkin İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurduk. Bunun peşini bırakmayacağız” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ