Göçmenlerin sınırlarda bekleyişi sürüyor

Edirne’deki Pazarkule Sınır Kapısı’na akın eden göçmenler geceyi yağmur altında bekleyerek geçirirken, İzmir, Aydın ve Çanakkale’ye gelen göçmenler botlarla Yunan adalarına geçmeye çalışıyor.

İdlib’deki saldırının ardından Türkiye’deki göçmenlerinin Avrupa’ya geçişine engel olunmayacağı haberleri üzerine Edirne’deki Pazarkule Sınır Kapısı’na gelen yüzlerce göçmenin bekleyişi sürüyor. Sınır kapısında bekleyenlerin sayısı sürekli artarken göçmenler geceyi yağmur altında bekleyerek geçirdi. Sınır kapısında toplanan göçmenler, geceyi yağmur altında geçirdi. Soğuk ve yağmurlu havaya rağmen sınırı terk etmeyen göçmenler, tarlalarda ateş yakarak ısınmaya çalıştı.


Pazarkule Sınır Kapısı’na gelen göçmenler Yunanistan’a geçmek istiyor.


Göçmenler dün sabah saatlerinden beri otobüs ve minibüslerle Edirne’ye akın etti. Aralarında Suriyeli, İranlı, Iraklı, Faslı ve Pakistanlıların da bulunduğu göçmenler, İstanbul’dan taksiler ve otobüslerle yola çıkarak Yunanistan’a geçmek için Edirne’ye geldi. Ardından tarla ve yol kenarlarından yürüyerek Pazarkule Sınır Kapısı’na ulaşmıştı. Gecenin ilerleyen saatlerinde sınır kapısındaki göçmen sayısı giderek arttı.

İzmir, Aydın ve Çanakkale’deki göçmenler de denize akın etti. İzmir’in Dikili ve Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki sahillerden botlara binen göçmenler, Yunan adalarından karaya çıktı.

Dün sabah küçük bir şişme botla, Midilli’ye ayak basan 15 göçmen, kayıt işlemlerinin yapılması için Moria kampına götürüldü. Midilli ve Sisam (Samos) adalarına akşam saatlerine kadar 80 göçmenin geldiği belirtildi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ