Gergerlioğlu: Türkiye adına utanç verici

Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin Türkiye raporlarını değerlendiren Ömer Faruk Gergerlioğlu, 'Türkiye adına utanç verici bir hadisedir' dedi.


HDP Kocaeli Milletvekili İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerindeki işkence ve Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin raporlarına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

'EMNİYETTE İŞKENCE RAPORLARI SÜMEN ALTI EDİLDİ'


2019 yılının Mayıs ayında Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki işkence olaylarını ihbar ettiği ve tuttuğu rapor ile işkencenin belgelenip raporlarlandığını söyleyen Gergerlioğlu, "İnsanlar emniyette işkence gördüklerini söyledi sonra sümen altı edildi" dedi.

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nda gözaltında ya da cezaevlerinde işkence ve kötü muameleri iddialarının belgelerini ortaya koyduğunu hatırlatan Gergerlioğlu, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesini'nin raporlarına değinerek, "AKP utanç duysun" sözleriyle tepki gösterdi.

Gergerlioğlu, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin, “Gözaltı işleminden karakola kadar geçen süredeki transfer sırasında da hakaret, tehdit ve fiziksel şiddetin devam ettiği anlaşılıyor. Bu şiddete dair muayene kayıtları da bulunuyor. Şikayetlerin ve suçlamaların sayısı hala endişe vericidir” ifadelerini hatılattı.

"İşkence yapılıyor kişiye, doktora götürülüyor, polis doktor odasının içinde doktor ile kaş göz işaretleri yapıyor polis" dedi.

Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi Raporu'nda "İddia olunan suç ne olursa olsun polis ve jandarma gözaltı sürelerinin en fazla 4 gün olması konusundaki çağrısını yinelediğini vurgulayan Gergerlioğlu, Türkiye'de 3 kez uzatılan 4 günlük gözaltı süreleriyle kişilerin 12 güne kadar gözaltında tutulduğunu ve bunun keyfi bir uygulama olduğunu söyledi.

'TÜRKİYE ADINA UTANÇ VERİCİ'

"Türkiye Cumhuriyeti iktidarı Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesini en iyi şartlardaki gözaltı merkezlerine götürmüş, oraları gezdirmiş o halde bile son derece olumsuz bir rapor ortaya çıkmış" diyen Gergerlioğlu, "İnsanları cezalandırmak için gözaltı tutukluluk uzatılıyor, adalet yerine gelsin diye değil. Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin son 30 yılda en fazla ziyaret ettiği ülke Türkiye maalesef. Bu da yine Türkiye adına, iktidar adına utanç verici bir hadisedir" şeklinde konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ