Gelibolu Yarımadası’nda ormanlar 16 saattir yanıyor

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde çıkan orman yangını kısa sürede geniş bir alana yayıldı ve bazı köyleri tehdit etti. Havanın kararmasıyla havadan müdahale sona erdirildi ve sadece karadan söndürme çalışmaları devam etti.


Gelibolu ve Eceabat ilçelerinde, Ilgardere ve Yalova köyleri yakınındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın 16 saattir sürüyor. Alevler, rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü, geniş bir alana yayıldı.

Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen ve dumanları Çanakkale kent merkezi ile yarımadanın büyük bölümünden görülen yangının söndürülmesi için olay yerine ekipler sevk edildiği belirtildi. .


Havanın kararmasının ardından havadan müdahaleye ara veren ekipler, sabah gününün ilk ışıklarıyla tekrar harekete geçti. Karadan yürütülen çalışmaların ise gece boyunca devam ettiği açıklandı. Yapılan açıklamaya göre yangına müdahale etmek için 2 amfibik uçak ve 20 helikopterle havadan, 107 arazöz, 7 dozer ve 400 personelle karadan çalışıldı.

ÇANAKKALE BOĞAZI TRANSİT GEÇİŞLERE KAPATILDI

Denizden de müdahale yapıldığı için Çanakkale Boğazı çift yönlü olarak transit geçişlere kapatıldı.

Yangın nedeniyle Kumköy, Bigalı, Pazarlı ve Yalova köyleri risk altında kaldı. Alevler bazı noktalarda köylere birkaç yüz metre kadar yaklaştı. Muhtarlar, evleri tahliye etmek için teyakkuzda bekledi.

BAKAN PAKDEMİRLİ: BEKLEDİĞİMİZDEN UZUN SÜREBİLİR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gelibolu Yarımadası’nda akşam saatlerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, geceleri hava araçlarının kullanılamamasının dezavantaj olduğunu belirterek “Geceleri genelde meteorolojik şartlar daha iyiye gittiği için bu bizim avantajımıza oluyor ama şu an itibarıyla burada baktığımız zaman önemli derece rüzgar olduğunu hep beraber müşahede ediyoruz. Yani bu, beklediğimizden biraz daha uzun sürebilir” diye konuştu. Pakdemirli, sabaha kadar mücadelenin devam edeceğini aktararak, şöyle devam etti:

“Ana amacımız sabaha kadar kara ekiplerimizle tabiri caizse yangını dövmek, akabinde sabahın ilk ışıklarıyla hava araçlarıyla beraber artık neredeyse söndürme faaliyetlerine veya soğutma faaliyetlerine geçmek. Ama meteorolojik şartlar, rüzgarın yönünü değiştirmesi bunların hepsi aleyhimize işleyebilir. Arkadaşlarımız canla başla çalışıyor. Yalova ve Kumköy köylerini ziyaret ettik. Köylülerimizle hasbihal ettik. Şu an itibarıyla yerleşim yerlerinde bir risk olmamasından dolayı özellikle tarımsal arazilerindeki kayıplarını düşünmeye başlamış durumdalar. Önceliğimiz yangını söndürmek. Ondan sonrasında devlet yaraları sarmak için ne gerekiyorsa yapar.”

Milli Savunma Bkanalığı’ndan yapılan açıklamada,  “Gelibolu yarımadasında çıkan orman yangının söndürülebilmesi için TSK’ya ait araç-gereç ve personelimiz, Çanakkale Valiliği ile koordinasyon içinde gerekli katkıyı vererek istenilen talepleri karşılamış, süreç yakından takip edilmektedir” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ