Gazetecilikte üç ayın raporu

142 ağırlaştırılmış müebbet, 5 müebbet ve 4 bin 259 yıl 10 ay hapis isteniyor.
Üç aylık BİA Medya Gözlem Raporu’na göre 301 gazeteciye toplam 142 ağırlaştırılmış müebbet, 5 müebbet ve 4 bin 259 yıl 10 ay hapis isteniyor.

Üç aylık BİA Medya Gözlem Raporu açıklandı. Rapora göre, Temmuz’a 136 gazeteci cezaevinde girdi, 301 gazeteci çeşitli suçlamalarla toplam 142 ağırlaştırılmış müebbet, 5 müebbet ve 4 bin 259 yıl 10 ay hapis tehdidiyle yüz yüze kaldı.

Nisan, Mayıs, Haziran dönemini kapsayan BİA Medya Gözlem Raporu açıklandı. 


Rapora göre, 3 ay boyunca gazeteciler hakkında Türk Ceza Kanunu (TCK) ile Terörle Mücadele Kanunu (TMK) temelinde işlem ve yargılamalar gerçekleştirildi, bu yolla medya temsilcilerine sadece “silahlı örgüt üyelik”, “örgüte yardım” , “örgüt propagandası” veya “örgüt kurma” değil, “darbeye iştirak” veya “devletin bütünlüğü ve ülkenin birliğini hedef alma” suçlamaları da yöneltildi.

EN YOĞUN TUTUKLU CEMAATTEN
136 gazetecinin 1 Temmuz’a cezaevinde girdiğinin ifade edildiği raporda, şunlar yer aldı: "Tutuklu gazetecilerin 78’i Cemaat medyasına çalışanlardan oluşurken habercilerden 30’u Kürt medyasındandı. Ayrıca, Cumhuriyet gazetesinin 11 yazar, yayın yetkilisi ve muhabiri de 'FETÖ’ye yardım ve propaganda' suçlamasıyla tutuklu bulunuyor. Dokuz gazeteci de çeşitli 'yasadışı örgütlere üyelik' (MLKP, DHKP-C, TKEP/L, Direniş Hareketi) veya 'propaganda' suçlamasıyla hapishanede tutuluyor. Hapishanedeki 136 gazeteciden 84’ü ya halen soruşturma geçiriyor, ya da haklarında henüz iddianame düzenlendi; 19’u hükümlüyken 23’ü halen yargılanıyor. 2016’nın aynı döneminde 32 gazeteci cezaevindeydi; bunlardan yarısı hükümlüyken beşi halen yargılanıyor, 11’i de soruşturma geçiriyordu." 

AYM OHAL'E TAKILDI
Raporda, darbe girişimi sonrası iki üyesi tutuklanan Anayasa Mahkemesi (AYM) Nisan-Mayıs-Haziran 2017 döneminde ifade özgürlüğüne dair tek bir kararı gündemine almadığı belirtilerek, "Ayrıca AYM, aylardır 'tedbir amaçlı', ağır tecrit altında hapishanelerde tutulan en az 22 gazetecinin dosyasını 1 Temmuz itibariyle görüşmedi" denildi. 

'DÖRDÜ ULUSLARARASI MEDYADAN 16 GÖZALTI'
Rapora göre, Nisan- Mayıs- Haziran 2017’de, dördü uluslararası medyadan olmak üzere toplam 16 gazeteci gözaltına alındı. Örnek olarak, Fransız Mathias Depardon Hasankeyf’te gözaltına alınması, 30 saatten sonra Antep Geri Gönderme Merkezi’ne nakledilmesi ve bir ay bekletildikten sonra sınırdışı edilmesi bilgisine yer verildi. 

'GAZETECİLER MÜEBBETLE YARGILANIYOR'
Raporda, gazetecilerin davaları hakkında şunlar kaydedildi: "Nisan-Mayıs-Haziran döneminde 301 gazeteci, ceza davaları kapsamında ve 'darbeye iştirak', 'örgüt üyeliği', 'örgüt propagandası', 'Cumhurbaşkanı’na hakaret', 'Devlet organlarını aşağılamak' gibi çok çeşitli suçlamalarla toplam 142 ağırlaştırılmış müebbet, 5 müebbet ve 4 bin 259 yıl 10 ay hapis tehdidiyle yüz yüze kaldı.

Söz konusu üç ayda, 54 gazeteci ve medya temsilcisi 'darbeye iştirak' suçlamasıyla karşılaştı; toplam 142 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanması gündeme geldi. Bunlardan 2’si toplam 45 yıl hapse mahkum edildi. Beş gazeteci 'Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak'tan müebbet hapisle yargılanıyor.

40 gazeteci 'örgüt propagandası' veya 'örgüt açıklamalarına yer vermek'ten toplam 306 yıl hapis istemiyle yargılandı; 4’ü beraat ederken 5’i de toplam 10 yıl 3 ay hapse (2 yıl 6 ayı ertelemeli olmak üzere) mahkum oldu.

167 gazeteci, 'örgüt yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek', 'örgüte yardım' gibi suçlamalar nedeniyle toplam 3 bin 798 yıl hapis istemiyle yargılanıyor. Bunlardan 13’ü beraat ederken 2’si de toplam 12 yıl 6 ay hapse mahkum edildi.

11 gazeteci, 'Türk milletini ve emniyet kuvvetlerini aşağılamak' iddiasıyla ve TCK’nın 301. Maddesi temelinde yargılandı; bu davalardan yedisi yeniydi. Dört gazeteci sonuçta ertelemeli 2 yıl 2 ay hapse mahkum oldu. Üç gazeteci de halen, 'suçu övmek' ve 2suça teşvik' iddiasıyla toplam 30 yıl hapis istemiyle yargılanıyor. Bir gazetecinin de “Atatürk’ün anısına hakaret”ten dört yıl altı ay hapsi isteniyor."

HAKARET DAVALARI 

Raporda gazetecilerin "hakaret" suçlamasıyla yargılanmalarına ilişkin şunlar belirtildi: "Nisan-Mayıs-Haziran 2017 döneminde iki gazeteci hakaret suçlamasıyla açılan ceza davası kapsamında toplam dokuz yıl dört ay hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Geçen yılın aynı döneminde dört gazeteci toplam 1 yıl 5 ay 15 gün hapis ve 43 bin 120 TL adli para cezasına mahkum edilmişti. Bir gazeteci beraat ederken, bir diğerinin davası 'Şartlı Af' ile kalkmış; yedisine açılan ceza davaları sürüyordu.

2016 yılının tamamında, 22 gazeteci ve bir site yetkilisine 'hakaret' suçlamasıyla 8 yıl 2 gün hapis ve 99 bin 670 TL adli para cezası verilmişti. Beş gazeteci de toplam 28 bin TL manevi tazminat cezasına mahkum edilmişti. Dört gazeteci bu suçlamadan aklanırken ikisine dava Şartlı Af’tan düşmüştü.

ERDOĞAN'A HAKARET DAVALARI 

Nisan-Mayıs-Haziran döneminde, 18 gazeteci, TCK’nın 299. Maddesinden ve 'Cumhurbaşkanı’na hakaret'ten toplam 90 yıl hapis istemiyle yargılandı; dokuzu toplam 4 yıl 5 ay 20 gün hapis ve 84 bin TL de adli para cezasına mahkum edildi.

Hüküm olarak Kırklareli Cezaevi’ne konan BirGün gazetesi yetkilileri İbrahim Aydın ve Berkant Gültekin 'denetimli serbestlik' ile tahliye edildi. Bu dönemde beraat kararı çıkmazken bu suçlamayla gözaltına alınan gazeteciler Kazım Kızıl ve Ozan Kaplanoğlu da tutuklandı.

Hakkında TCK 299’dan yeni dava açılan yedi gazeteciyle, davası süren meslektaşları için istenen toplam ceza 42 yıl 1 ay hapsi buluyor. Ayrıca, tutuklu gazeteci Ahmet Şık hakkında, TCK 299’dan yeni soruşturmalar işleme koyuldu. Bu durumda, sadece son üç aylık dönemde 19 gazeteci Erdoğan’ın mağduru, sanığı ve şüphelisi olmuş oldu.

Cumhurbaşkanı seçildiği Ağustos 2014’te Erdoğan’a yönelik eleştiri ve isnatlar için uygulanmaya başlanan TCK’nın 299. Maddesi, bu tarihten 31 Mart 2017’ye kadar, 19’u gazeteci 35 kişinin toplam 35 yıl, 12 gün hapse (15 yıl 1 ay 20 günü ertelemeli) ve 62 bin 500 TL de adli para cezasına mahkum edilmesine zemin oluşturmuştu. Bu durumda, Erdoğan’ın yaklaşık üç yıllık Cumhurbaşkanlık görev sürecinde 28 gazeteci toplam hapis, ertelemeli hapis veya adli para cezasına mahkum edilmiş oldu."
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ