Gazeteci Mevlüt Öztaş’ın durumu ağırlaşıyor, kemoterapide ilerleme kaydedilemedi

Cezaevinde yakalandığı kanser nedeniyle kamuoyunun yoğun baskısı ve hastanenin ‘cezaevinde kalamaz’ raporu sonrası tahliye edilen gazeteci Mevlüt Öztaş’ın durumu ciddiyetini koruyor. Kızı, kemoterapide yol kat edilemediğini açıkladı.


KHK’yla kapatılan Cihan Haber Ajansı’nın Uşak muhabiri Mevlüt Öztaş 2018’den beri tutuklu bulunduğu cezaevinden geçtiğimiz 23 Haziran’da tahliye olmuştu. Yakalandığı pankreas kanseri nedeniyle cezaevinde istenildiği şekilde sağlık hizmeti alamayan Öztaş, verilen ‘cezaevinde kalamaz’ raporu sonrası tahliye edilerek tedavisine dışarıda devam edilmişti. Ancak Mevlüt Öztaş’ın kızı Büşra Öztaş, babasının durumunun ciddiyetini koruduğunu açıkladı.

Sosyal medya hesabından babasının durumuyla ilgili bilgileri paylaşan Büşra Öztaş, “Derdi olan çok fazla insan olduğundan yazmak istememiştim ama kimin duasının kabul olacağı belli olmaz düşüncesi ile duyurmaya karar verdim. Tedaviye başlarken 4 kürlük kemoterapi planlanmıştı bu aşamayı tamamladık. İlk kemoterapide olumlu cevap alınması beklenirken maalesef yol kat edememişiz, doktorlar duyduğumda hazmetmesi zor şeyler söylediler. Şu aşama için ameliyat da mümkün değil tümörün bulunduğu yer itibariyle” açıklamasında bulundu.


“FAZLASIYLA MORALE İHTİYAÇ VAR”

Babasının hastalığının dördüncü evre olduğunu öğrendiğini kaydeden Öztaş, “Babam hastalığının 4. evrede olduğunu bilmiyordu, doktorları da tembihlemiştik ama kontrolümüz dışında babam hastalığın boyutunu öğrenmiş maalesef. Duyduğunda büyük üzüntü yaşadı, fazlasıyla morale ihtiyacı var” dedi.

Danıştıkları bir doktorun babasıyla ilgili açıklamalarına yer veren Büşra Öztaş şöyle devam etti: “Danıştığımız bir doktorun sözlerini sizinle paylaşıyorum; Büşra hanım, bütün belgeleri inceledim, tam tanısı large cell neuroendocrine carcinoma of the ampulla of vater. Bu hastalık ince bağırsaktan başlayıp karaciğer ve karın içi lenf bezlerine yayılmış. Ne yazık ki tamamıyla ortadan kaldırılması mümkün olmayan bir hastalık ve yaşam beklentisi düşük agresif bir hastalık. İlk aldığı tedavi çok büyük ihtimalle carboplatin + etoposide, ama dediğiniz gibi hastalık ilerlemiş. İkinci planlanan tedavi irinotecan ve çok mükemmel bir tedavi değil ne yazık ki. Eğer mümkünse tümör dokusu üzerinde microsatellite instability (MSI) ve PDL1 testleri yapılmasını tavsiye ederim.”

“DUALARINIZA FAZLASIYLA İHTİYACIMIZ VAR”

Babası için dua talebinde bulunan Büşra Öztaş, “Eğer tanıdığınız onkolojistler varsa ve benimle irtibata geçirebilirseniz farklı görüş ve önerileri almak istiyorum çünkü kafam fazlasıyla karışık ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda desteklerinizi bekliyorum. Allah’tan ümit kesilmez ve ben şükür ümitsiz değilim. Dualarınıza fazlasıyla ihtiyacımız var, vakit ayırıp babama da dualarınızda yer verirseniz memnun olurum. Rabbim babam dahil olmak üzere tüm hastalara acil şifalar versin…” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ