Gazeteci Maman: 15 Temmuz'u da cemaat engellemiş

Gazeteci Kamil Maman, 15 Temmuz 2016’da yaşanan kalkışmayı durduran Generallerin, askeri pilotların ve Erdoğan’ı koruyan güvenlik görevlilerinin tamamının F... üyeliğininden tutuklandığı, bazılarının ise ağır cezalar aldığını söyledi.
Gazeteci Kamil Maman, Gazeteci İsmail Sezgin'in VideonTR Youtube kanalıyla yaptığı programa konuk oldu. Gazeteci Maman, 15 Temmuz 2016’da yaşanan kalkışmayı durduran Generallerin, askeri pilotların ve Erdoğan’ı koruyan güvenlik görevlilerinin tamamının F... üyeliğininden tutuklandığı, bazılarının ise ağır cezalar aldığı ortaya çıktığını ifade etti.


"Özel Kuvvetler Komutanlığının Hazırladığı Tahkikat Raporu, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu raporu ve darbe suçlamasıyla açılan iddianamelerde geçen bazı bilgi, belge ve tanık ifadelerinde, 15 Temmuz kalkışmasının farklı yönlerini gözler önüne seriyor." diyen Maman, "Bu raporlar, 15 Temmuz kalkışmasının Gülen Hareketinin bir eylemi olduğu tezini çürütüyor. Aksine F...’cü denilen çok sayıda General ve devlet görevlisinin 15 Temmuz’da en etkin mücadeleyi verdikleri ve kritik kararlar alarak ülkedeki karışık ortamı engelledikleri raporlarda ve tanık ifadelerinde belirtiliyor." dedi.

Hazırlanan raporlarda ismi geçen bir çok komutanın ve güvenlik görevlisinin 15 Temmuz 2016 gecesinde neler yaptığını ve daha sonra nasıl tutuklandıklarını anlatan Maman konuşmasına şöyle devam etti: "15 Temmuz’da en etkili ve kritik yerlerde görevli komutanların ve güvenlik görevlilerinin Akıncılar üssünü bombalayan, Akıncılardaki rehineleri kurtaran, savaş uçaklarını havadan yere indiren generallerin, Erdoğan’ı koruyan ve etrafından bulunan çok sayıda polisin, 15 Temmuz 2016 gecesinde darbeci denilen diğer kesimle en etkin mücadele eden kişiler olduğu ortaya çıktı. Kritik noktalarda görevlendirilen Generallerin gece boyunca dönemin Başbakan’ı Binali Yıldırım, Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal  ve Cumhurbaşkanı Danışmanı emekli generel Şirin Ünal’ın talimatlarıyla hareket ettikleri tespit edildi. 15 Temmuz kalkışmasında bu komutanların bulunduğu kritik noktaların kalkışmayı engellemede en etkili güç olmasına rağmen  F... cü denilerek tutuklanıp ağır hapis cezaları aldıkları ortaya çıktı. Havuz Medyasında yer alan haberlerde Balyoz ve Ergenekon sanıklarının bir çoğunun 15 Temmuz kalkışmasını engellediklerini anlattıyordu. Bu sayede bazı Ergenekon ve Balyoz sanığı eski subaylar tekrardan TSK’da etkili yerlere atanmıştı."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ