Furkan Vakfı Başkanı Kuytul hakkında yeni dava: 20 yıla kadar hapsi isteniyor

Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul hakkında ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme ve zincirleme şekilde terör örgütünün propagandasını yapma’ suçlarından 20 yıla kadar hapis cezası talebiyle yeni bir dava açıldı.
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Kurucu Başkanı Kuytul’un video söylemlerine yönelik yürütülen ek soruşturma tamamlandı. Kuytul hakkında hazırlanan 28 sayfalık birleştirme talepli iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesine sunuldu.


Mahkeme, Kuytul’un ‘örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme ve zincirleme şekilde terör örgütünün propagandasını yapma’ suçlarından 20 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istemiyle hazırlanan iddianameyi kabul ederek, aynı mahkemede devam eden davayla birleştirdi.

İddianamede, vakıf üyelerinin kendilerini, ‘Sadakat’ ve ‘Hafsa’ şeklinde isimlendirerek, bölgelere ayırdıkları ve kendi mensuplarını disiplin, medeni hal, eğitim düzeyi, mesleği, örgüte itaati, bağlantısı gibi şekillerde fişledikleri kaydedildi.

WHATSAPP GRUPLARI ÜZERİNDEN HABERLEŞTİLER

Kuytul’un elebaşı olduğu örgütün Mardin, Bursa, İzmir, Siirt ve Bingöl’deki mensuplarına dair örgüt içi fişleme belgelerinin bulunduğu belirtilen iddianamede, örgüt üyelerinin telefonla ‘ŞD’ (Şeriat Devleti) ismiyle açtıkları WhatsApp grupları üzerinden haberleştikleri bilgisine yer verildi.

İddianamede, şu tespitlerde bulunuldu: “Örgütün, propaganda aracı olarak ‘Furkan Nesli’ isimli dergiyi yayınladığı, örgütsel faaliyetlerini hizmet olarak adlandırdıkları şekilde kör ve mutlak bir itaati esas alan bu örgütün kutsal evlilik müessesesinin dahi örgüt içi yapılmasını telkin ve teşvik ettiği ve bu evliliklere ilişkin mensuplarına formlar doldurttukları anlaşılmıştır.”

DARBE GİRİŞİMİNİ DESTEKLER MAHİYETTE AÇIKLAMALAR YAPTI

İddianamede, Kuytul’un F.../PDY ve PKK/KCK’nın eylemleri ve yasa dışı faaliyetlerini övücü ve destek verici nitelikteki sosyal medya konuşmalarının videosuna da yer verilip, darbe girişimini destekler mahiyette açıklamalar yaptığı anımsatıldı.

Değerlendirme bölümünde ise Kuytul’un video söylemlerinde, Gülen cemaatini sahiplendiği, örgütün mensuplarını saf, cahil, mağdur ve mazlum olarak göstermeye ve bu örgütün mensuplarına yönelik yapılan adli ve idari işlemleri sulandırmaya ve itibarsızlaştırmaya çalıştığı ifade edildi.

DEVLETİN PKK/KCK’YA YÖNELİK OPERASYONLARINI İTİBARSIZLAŞTIRMAYA ÇALIŞTI

Kuytul’un, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, PKK/KCK’nın Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan illerdeki şehir yapılanmalarına yönelik giriştiği operasyonları itibarsızlaştırmaya çalıştığı vurgulanan iddianamede, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“Şüphelinin örgüt mensuplarının şehir merkezlerinde hendek kazmaları, barikat kurmaları, mahalle ve sokak aralarına patlayıcı maddelerle tuzaklar kurmaları sebebiyle güvenlik güçlerimizin can güvenliğini korumak adına mahalle aralarına önlem olarak zırhlı araçlarla girilmesini sanki katliam yapmak için oraya girilmiş gibi lanse ettiği, devletin suçluları yakalamak için değil insanları öldürmek kastıyla hareket ettiğini iddia ettiği, devleti ve hain terör örgütünü birbirine denk iki tarafmış gibi gösterdiği, şüphelinin bu söylemleriyle PKK/KCK silahlı terör örgütünü ve bu örgütün bölücü eylem ve taleplerini meşrulaştırmaya çalıştığı anlaşılmakla şüphelinin üzerine atılı ‘örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme ve zincirleme şekilde terör örgütünün propagandasını yapma’ suçlarından teşdiden cezalandırılması kamu adına iddia ve talep olunur.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ