Facebook, Twitter, WhatsApp ve YouTube'a 'ceza' dönemi başlıyor

Sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye'de temsilcilik açma zorunluluğu getiren sosyal medya yasası bugün yürürlüğe girdi. Buna göre, temsilcilik açmayan sağlayıcılara kademeli olarak yaptırım uygulanacak.


Kısa bir süre önce hayata geçirilen 'sosyal medya düzenlemesi' ile Twitter, YouTube, WhatsApp, Instagram ve Facebook gibi sağlayıcılara Türkiye'de temsilcilik açma zorunluluğu getirilirken, bu şarta uymayan mecralara bugünden itibaren temsilci bulundurma şartı ve bu şartı yerine getirmeyenlere kademeli olarak para cezası verme dönemi başlıyor.

Ancak uzmanlar söz konusu kurumların Türkiye'de temsilcilik açmalarının zor olduğu görüşünde.


Temmuz ayında yürürlüğe giren yasa, Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan dış kaynaklı her sosyal ağ sağlayıcıya Türkiye'de temsilci bulundurma şartı getirmişti.

DW Türkçe'nin haberine göre, Bilgi ve Teknoloji Kurumu (BTK), temsilci bulundurma zorunluluğu ile ilgili söz konusu kurumlara bildirimde bulunacak ve 30 gün içerisinde yükümlülüğe uymayan şirketlere 10 milyon TL idari para cezası kesilecek.

Sonraki 30 günde ise bu ceza 30 milyon TL olacak. 

Yasadaki gibi hareket etmeyen sosya medya sağlayıcılarına yüzde 50 ile 90 oranında bant daraltma, yani yavaşlatma, cezası verilecek.

Ancak şu ana kadar söz konusu şirketlerden Türkiye'de ofis açılması için herhangi bir başvuru yok.

İnternet hukuku uzmanı ve İfade Özgürlüğü Derneği'nden Yaman Akdeniz, kurumların temsilcilik açma yoluna gitmeyeceği görüşünde.

Twitter'ın ifade ve basın özgürlüğünü sansürleyen kararları uygulamadığına değinen Akdeniz, "Bu sebeple Twitter'ın Türkiye'ye herhangi bir yatırım yapacağını sanmıyorum. Hatta bundan eminim. Benzer şekilde Facebook'un da bu yolu izlemeyeceği kanaatindeyim. Ancak Google benim için tümüyle bir muamma" dedi.

Yaman Akdeniz'e göre eğer sağlayıcılar temsilcilik açmayı tümüyle reddederse, yasada belirtilen süreler de göz önüne alındığında, sosyal medya site ve uygulamalarına bant daraltma kararının verilmesi 2021 Mayıs ayını bulabilir.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ