Fabrika yönetiminden patlamada ölen işçinin ailesine 1.8 milyon liralık dava!

Sakarya’daki Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında 6 yıl önce meydana gelen patlamada ölen işçi Yılmaz Şapoğlu’nun eşi, şirkete 10 bin liralık dava açtı.


Şirket, bu davadan vazgeçmesi için acılı kadına ev ve maaş teklif etti. Teklifleri kabul edilmeyince de şirketi zarara uğrattığı gerekçesiyle kadına 1.8 milyon liralık karşı dava açıldığı ortaya çıktı. Ailenin avukatı Mehmet Şener, “Nevin Şapoğlu, 10 bin TL’lik dava açtı. Daha sonra bilirkişi, 280 bin TL ödenmesine karar verdi. Fabrika da kardan mahrum kaldıkları için dava açtı. Şu an bilirkişi raporu bekleniyor.” dedi.

Sakarya’da geçtiğimiz cuma patlayan Büyük Coşkunlar Piroteknik Kimya Sanayi Havai Fişek Fabrikası’nın sahiplerinin daha önceki patlamada ölen işçilerine zarara uğradıkları gerekçesiyle dava açtıkları ortaya çıktı. Sabıkalı fabrikada 2014 yılındaki patlamada hayatını kaybeden 38 yaşındaki Yılmaz Şapoğlu yağmur oluklarını yapmak için çalıştığı sırada patlama meydana geldi. Patlamada Şapoğlu, enkaz altında kalarak can verdi. Bu sırada eşi Nevin Şapoğlu (43), dördüncü çocuklarına hamileydi. Talihsiz kadın, eşini kaybettikten beş gün sonra kızı Zeynep’i erken doğumla dünyaya getirdi. Milliyet’in haberine göre Nevin Şapoğlu, 10 bin TL’lik tazminat davası açtı. Davayı geri çekmeleri karşılığında kendisine rüşvet teklif edildiğini belirten Nevin Şapoğlu, o süreci anlattı.


PATLAMADAN SONRA ÜRETİME DEVAM ETTİLER

Nevin Şapoğlu, şunları söyledi: “Ben de 2014 yılında dava açtım. Dava süreci başladığında şirket, bir-iki kadın işçiyle haber gönderdi. ‘Bir tane ev alalım, maaş bağlayalım, çocukların eğitim hayatını karşılayalım, davayı geri çekin’ dediler. Davayı geri çekmedim. Bir sene sonra 2015 yılında karşı dava açtılar. Üç ay çalışmadıklarını, üretim yapamadıkları için zarara uğradıklarını söylediler. Halbuki patlamadan sonra tekrar üretime devam ettiler. Babası öldüğünde kızım Zeynep daha doğmamıştı. Benden, dört çocuğumdan ve eşimin üç kardeşinden tazminat talebinde bulunmuşlar. Sonuna kadar bu davamın arkasındayım.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ