Evlerinden çıkarılan Furkan Vakfı üyeleri: Gücünüz öğrenciye mi yetti?

Adana’da iktidara muhalif söylemleri nedeniyle tutuklanıp serbest bırakılan Alparslan Kuytul’un başında bulunduğu Furkan Vakfı'nın evleri kapatılıyor. Evlerde kalan kadın öğrenciler, "Ramazan günü sokağa atıldıklarını" söyleyerek tepki gösterdi.


İktidara yönelik eleştirileri nedeniyle sık sık gündeme gelen ve bir süre de tutuklanan Alparslan Kuytul’un cemaatine yönelik baskılar devam ediyor. Vakfa bağlı evlerde kalan kadın öğrenciler, yayınladıkları mesajlarla “Ramazan günü sokağa atılmak istendiklerini” kaydetti. Bu şekilde 10 evin kapatılmak istendiği belirtiliyor.

Öğrencilerden biri yayınladığı videoda, “Ben burda birkaç arkadaşımla kalan bir öğrenciyim. Hazırlandığım bazı sınavlar var, tıpkı arkadaşlarımın hazırlandığı gibi. Ama bizleri sokağa atmak istiyorlar, bununla tehdit ediyorlar. 20 Mayıs’a kadar bize süre verdiler, boşaltın dediler. Gücünüz birkaç talebeye mi yetti, birkaç öğrenciye mi yetti yani? Adana’nın bu sıcağında biz sokakta ne yapacağız, nereye gideceğiz? Ailemize kavuşmanın hayallerini kurarken, bayramda onların yanına gitmeyi düşünürken siz bizi sokağa atacaksınız, bunun derdine düştük. Allah’tan reva mıydı bu yaptığınız? Siz bize bunu yaşattınız, ben dilerim ki Rabbimden siz de aynısını yaşayasınız” şeklinde konuştu.


KUYTUL: ZULÜM DÖNEMİ OLARAK TARİHE GEÇECEKSİNİZ

Alparslan Kuytul ise yaptığı açıklamada, “Hiç bir suçu ve günahı olmayan, ev tutmuş oturan, üniversiteye giden talebelere mi gücün yetiyor? Ev mi yok? Başka yerde ev kiralar otururlar. Ama siz bu yaptığınızla “Zulüm dönemi” olarak tarihe geçeceksiniz” ifadelerini kullandı.

HAK İNİSİYATİFİ: İŞLEM DERHAL GERİ ALINMALI

Öğrencilere yaşatılanlara pek çok kesimden tepki geldi. Hak İnisiyatifi, işlemin derhal durdurulmasını isteyerek, “Adana’da bazı öğrenci evlerinin boşaltılması için 20 Mayıs’a kadar süre verildiği ve evlerin kapatılması istendiği belirtilmektedir. Yapılan işlem keyfi ve hukuksuzdur. Barınma hakkına dokunulamaz. Bu işlem derhal geri alınmalı ve özür dilenmelidir” açıklamasında bulundu.

GERGERLİOĞLU: KUYTUL’A YAPTIKLARI ZULME DOYAMAYANLAR ÖĞRENCİDEN HIRSINI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da öğrenci evlerinin boşaltılmak istenmesini “zulüm” olarak niteleyerek, “Adana’nın bu sıcağında sırf Furkan Vakfı üyesidir diye onları sokağa atmak istiyorlar..! Alpaslan Kuytul’a yaptıkları zulme doyamayanlar öğrenciden hırsını çıkarmaya çalışıyor. Ayıptır, günahtır, haramdır yaptığınız, utanın!!!” dedi.
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ