Etiler'de yolsuzluk soruşturmasıyla ortaya çıkan o arazi satılığa çıkarıldı

17-25 Aralık 2013'te yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında ortaya çıkan ve Etiler'de Polis Meslek Yüksekokulu'na ait o arazi satılığa çıkarılıyor.
Rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının 25 Aralık ayağında gündeme gelen Etiler’deki Polis Meslek Yüksekokulu, satışa çıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Etiler’deki toplam 31 bin 885 metrekare büyüklüğündeki Polis Meslek Yüksekokulu arazisi için 4 Nisan 2018 günü ihale düzenleyecek.

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre, Etiler Meslek Yüksekokulu için Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) arasında yapılan protokol sonucu, arazi İBB’ye devredilmişti.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yayınlanan ilanda, “Beşiktaş İlçesi, Rumelihisarı Mahallesi, 2011 ada, 29 ve 271 parsel sayılı taşınmazlar üzerinde İdarece uygun görülecek projelerin yapılması, her türlü teknik altyapı ve çevre düzenlemesinin yapılması, pazarlanması ve satışı ile İdare (Belediye) hasılat payının ödenmesi işinin ihalesi yapılacaktır” duyurusu yapıldı.


13 bin 199 metrekare ve + 18 bin 686 metrekare olmak üzere toplam 31 bin 885 metrekare alana sahip arazisi imar planlarında kısmen ticaret + hizmet alanı, kısmen park alanı, kısmen de yol alanında kalıyor.

Yükselik izni serbest ve emsali 2.5 olan arazinin yüzde 40’ında yapılaşmaya gidilebilecek

Muhammen Bedeli 1 milyar 356 milyon 600 bin + KDV olarak belirlenen taşınmaz için düzenlenecek ihalede 40 milyon 698 bin lira geçici teminat isteniyor.

Kapalı Teklif Usulü gerçekleştirilecek ihalenin şartnamesi 5 bin lira bedelle İBB’den tahsil edilebilecek.

İhale katılmak isteyenler için getirilen mali kritere göre teklif verecek firmaların 2017 yılında en az 1 milyar 200 milyon lira ciro elde etmesi gerekiyor.

Teklif sahiplerinin kamu ya da özel sektörde son on beş yıl içinde kendilerine ait ve tek bir iş kapsamında en az toplam 180 bin metrekare komple bina inşaatını tamamlamış olduklarını gösteren belgeleride sunması gerekiyor.

ARAZİNİN GEÇMİŞİ

Polis meslek yüksekokulları ile polis meslek eğitim merkezi müdürlüklerinin kapatılması kararı, Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. 10 Aralık 2014'te Bakanlar Kurulu'nca karara bağlanan karar ile İstanbul Etiler Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve bunlara bağlı 12 şube müdürlüğü kapatılmıştı.

Okul arazisinin de içerisinde bulunduğu bölge, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Afet Riski Altındaki Alanlar statüsüne alınmıştı. Ardından okul Çatalca'ya taşınarak arazisi, polis lojmanı yapılması karşılığında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredimiş, daha sonra bakanlığın araziyi ticaret merkezi ilan ederek 2,5 emsal inşaat hakkı verdiği, yüksekliğin serbest bırakılarak arsaya yaklaşık 100 bin metrekarelik inşaat hakkı tanındığı ortaya çıkmış, yeni imar planında AVM, rezidans, restoran, mağaza, otel yapımına izin verilmişti.


25 ARALIK SORUŞTURMASINDA ERDOĞAN'LA ANILMIŞTI

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan o dönemde bu araziyle gündeme gelmiş ve yolsuzlukla bu araziyi kapatmaya çalıştıkları iddia edilmişti.  


CHP Milletvekili Veli Ağbaba, Etiler Polis Okulu’nun kapatılmasının, 17-25 Aralık soruşturmasında gündeme gelen iddiaların doğru olduğunun başka bir kanıtı olduğunu söylemişti. Bilal Erdoğan ve Yasin El Kadı ile ilgili bu arazi pazarlıkları ile ilgili fotoğrafları hatırlatan Ağbaba, “Bunların doğru olduğu o gün de net şekilde biliniyordu. Orası ‘kupon arazi.’ Şimdi burası Yasin El Kadı ve Bilal Erdoğan’ın ortak olduğu Bosphorus 360 şirketine ya da adı başka olan bir şirkete verilecek. ‘Paraları paralel koydu polis koydu’ dediler. Sonra mahkemeden paraları bavullarla geri aldılar. Bu nasıl doğruysa, buranın kupon arazi olarak Bosphorus 360’a verileceği iddiası da doğruydu. Bir sürü tape, fotoğraf var. Vatandaş  17 Aralık’a ses çıkarmazsa buraları birilerine peşkeş çekilecek elbet” diye konuşmuştu.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ