Eski Müsteşar: Yanan santralden çıkan gazlar ölümcül olacak

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Milas’taki Kemerköy Termik Santrali’ne sıçrayan yangınla ilgili “Gelişi güzel kömürün yanması sonucu oluşan gazlar ölümcüldür. Yöre halkı uyarılmalı” uyarısında bulundu.
Muğla’nın Milas ilçesinde günlerdir söndürülemeyen orman yangını, Kemerköy Termik Santrali’ne sıçradı. Santral personeli tahliye edildi, yanıcı ve patlayıcı maddeler dışarı çıkarıldı. Çevredeki insanlar da Donanma’ya ait gemilerle tahliye ediliyor.

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, termik santrale sıçrayan yangınla ilgili dikkat çekici uyarılarda bulundu.Eski Çevre Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk.

Termik santralinin yanması durumunda zehirli gazların atmosfere salınacağını ve bunun da insan sağlığı için büyük zararları olacağını söyleyen Öztürk, “Termik santral yanarsa, tesiste bulunan kömürün gelişi güzel yanması sonucu ciddi oranda SO2, CO, PM2.5, PM10 gibi sağlık için tehlikeli kirleticiler salımlanır.

Termik santralden rüzgar rüzgarın etkisi sürüklenencek gazlar zehirli. Pencereleri kapalı tutalım ve evden çıkmayalım” ifadelerini kullandı.
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ