Eski İstihbarat Daire Başkanı: Gara harekâtı ABD’ye 42 dakika sonra bildirildi

Eski İstihbarat Daire Başkanı Orakoğlu, hala hakkındaki iddialar devam eden Gara harekâtının ABD’ye 42 dakika sonra bildirildiğini söyledi.


Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesine yönelik operasyonu sırasında, 13 asker ve polis hayatını kaybetmişti. Üçü özel kuvvet askeri, 13’ü de PKK tarafından alıkoyulan asker ve polisler olmak üzere 16 kayıpla sonlanan Gara operasyonu hakkındaki iddialar ise büyüyor. Eski İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu da Gara harekâtının ABD’ye 42 dakika sonra bildirildiğini söyledi.

Orakoğlu, “Gara askeri harekatının Amerika’ya geç bildirilmesi şüphesiz doğru bir stratejidir. Aslında NASA’da PKK’nın ve rehinelerin izlendiğine yönelik güçlü iddialar vardır. Yine Amerika’nın bölgede biri Zaho diğeri Suriye -Türkiye sınır hattında iki istihbarat noktası olduğunu kaydeden yerel kaynaklar, ABD’nin Gara Harekâtı’nı öğrenmesinden sonra bu istihbarat noktalarında yoğun bir hareketlilik yaşandığını ve PKK’lılarla temasa geçildiğini ifade ettiler” dedi.


Yeni Şafak gazetesi yazarı Orakoğlu, “Gara harekâtı Amerika’ya 42 dakika sonra bildirildi” başlıklı yazısında, “İrtibat noktalarındaki hareketliliğin askeri harekat sona erene kadar aralıksız devam ettiğini vurgulayan yerel kaynaklar, Erbil’deki Amerikalıların da harekât süresince sürekli ayakta olduklarını ifade ettiler” dedi.

Orakoğlu, “Bu durumda Amerikalıların gerek NASA gerekse iki istihbarat noktası faal olmasına rağmen Gara askeri harekatını önceden haber alamamaları onlar için bir istihbarat zafiyeti bizim için de güvenilir bir operasyon yaptığımızın açık bir göstergesidir. Tabii ki Amerikalılar doğru söylüyorsa!” diye yazdı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ