Eski Alman vekile Erdoğan’a hakaretten dava açıldı

Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasının ardından Türkiye’de rekor düzeyde “cumhurbaşkanlığına hakaret” davaları açılıyor.


Sosyal medya hesaplarından yapılan eleştiriler sonucu liseli öğrencilere kadar çok sayıda kişi hakkında “Erdoğan’a hakaretten” dolayı hapis cezası verildi. Bu suç iddiası kapsamında ise ilk kez Alman bir siyasetçiye dava açıldı.

DW Türkçe’nin haberine göre eski Yeşiller Partisi milletvekili Memet Kılıç hakkında” Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret” suçlamasıyla dava açıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Kılıç'ın online yayın yapan ABC Gazetesi'ne Temmuz 2017'de yaptığı açıklamalar “Erdoğan’a hakaret” olarak değerlendirildi. Memet Kılıç hakkında açılan davanın ilk duruşması aralık ayında Ankara'da yapılacak. 
Alman haber ajansı dpa'ya açıklamalarda bulunan Kılıç, Türkiye'de yaşayan yeğenine tebligat gitmesi üzerine hakkında açılan davadan yaklaşık bir ay kadar önce haberdar olduğunu söyledi. Yaklaşık üç yıldır Türkiye'ye gitmediğini belirten Kılıç, "Bu rejim beni susturmak istiyor" dedi.

Bir siyasetçinin Cumhurbaşkanına hakaretten hakkında dava açılmasının kendisi için yeni bir boyut olduğunu ifade eden Kılıç, "Her durumda bu benim açımdan krizi tırmandıracak yeni bir kademe. Alman bir siyasetçi hakkında Türkiye'de dava açıldığını daha önce duymadım" şeklinde konuştu. 

Kılıç, Türkiye'de yaşayan yeğenine tebligat gitmesi üzerine hakkında açılan davadan haberdar olduğunu söyledi. Yaklaşık üç yıldır Türkiye'ye gitmediğini belirten Kılıç, "Bu rejim beni susturmak istiyor" dedi. Kılıç, "Her durumda bu benim açımdan krizi tırmandıracak yeni bir kademe. Alman bir siyasetçi hakkında Türkiye'de dava açıldığını daha önce duymadım" diye konuştu. Kılıç, duruşmaya katılmak için Ankara'ya gitmesi durumunda gözaltına alınabileceğini de ifade etti.

 Kılıç'ın avukatı Veysel Ok "Türk Anayasası'nda da, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde de, Cumhurbaşkanı ünvanı taşıyan kişinin eleştirilebilirliğine ilişkin sınırlar, normal insanlara tanınan sınırlardan daha fazla" dedi. Erdoğan'a yönelik siyasi eleştirilerin hakaret olarak değerlendirilmesinin Türkiye'deki yasalarla da çeliştiğini ifade eden Ok, Türkiye'de son zamanlarda Cumhurbaşkanına  hakaretten açılan davaların sayısında artış olduğunu söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ