Eski AKP vekil: Diyarbakır'da para karşılığı devlet kadrosu veriliyor

Eski AKP milletvekili ve Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Kurt, Twitter hesabından Devlet Su İşleri (DSİ) ve havaalanı güvenliği için istenen ücretleri yazdı.
Kurt’un iddiasına göre, Diyarbakır’da kamu kurumlarında eleman alımında DSİ için 80 bin lira, havaalanında silahlı güvenlik görevlisi olabilmek için 22 bin lira ödemek gerekiyor.


Devlette kadrolaşmada usulsüzlükler ve yolsuzluklar AKP iktidarı ile yıllardır gündem konusu.

KPSS sınavlarından yeterlilik puanına rağmen binlerce kişinin mülakatta elendiği, yerlerine AKP teşkilatlarından yeterli puanı olmayan kişilerin alındığı basına yansıyor.

Son olarak ekim ayında Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında İŞKUR üzerinden yapılan alımlarda yolsuzluk ortaya çıkmıştı.

2018 yılı Sayıştay raporuna göre tam 1003 işi olan işçi TYP programı kapsamında işe alındığı belirtilirken program kapsamında şahıslara ödenen paranın ise 4 milyon 269 bin 233 lira 80 kuruş olduğu kaydediliyordu.

İktidar medyasında yakın zamanda yer alan bir habere göre de İŞKUR'un, personel ve memur alımlarında adaylardan KPSS şartı istenmeyeceğini ve en az ilkokul olmak üzere her okur düzeyden personel alımı yapılacağını açıkladığı belirtiliyordu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ