Erdoğan'ın Tunus ziyareti kabusa dönüştü!

İki gün sürmesi planlanan gezi yarım günde bitiverdi...
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan ile başladığı Afrika turunda Çad’ın ardından Tunus’a geçmiş, ancak burada iki günlük temaslarda bulunması beklenen Erdoğan, sadece yarım gün kalarak ülkeden ayrılmıştı.

Tunus’da yayınlanan Tunisie Numerique (TN)  adlı gazetede yayınlanan “Erdoğan, ‘hareketli’ ve ‘hayal kırıklığı içinde’ geçen yarım gün sonunda Tunus’tan ayrıldı” başlıklı haberine göre Erdoğan, kendisini havalimanında Dışişleri Bakanı’nın karşılamasından memnun olmadı. Aynı habere göre Erdoğan’ın korumaları havalimanında güvenlik görevlilerine güçlük çıkardı.

Artı Gerçek’in aktardığına göre haberde, Erdoğan’ın Tunus Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın girişinde Rabia işareti yapmasına değinildi. Haberde, Tunus Cumhurbaşkanı Béji Caied Essebsi’nin rabia işaretine tepki gösterdiği ve konuğuna “Tunus’un bir tek sembolü, bir tek bayrağı vardır, başka da işareti yoktur, ne Rabia ne başka bir şey” dediği ifade ediliyor. Erdoğan’ın daha sonraki temaslarında, Tunus’taki siyasi parti liderlerinin çoğunun görüşmeye ve onuruna verilen yemeğe katılmadığı da ileri sürülüyor.


Tunus’ta yayın yapan bir başka yayın organı Business News ise, Erdoğan’ın ziyaretini “Tunus’ta Bir Diktatör: Erdoğan” başlığıyla duyurdu. Haberde, “Erdoğan’ın bütün dış gezilerinde olduğu gibi Tunus’ta da gazeteciler ve sivil toplum aktivistleri tarafından protesto edildiği” ifadelerine yer verildi. Türkiye-Tunus ikili ekonomik ve ticari ilişkileri konusunda bilgiler veren haberin önemli bir kısmı da Türkiye’de hukuk, insan hakları ve basın özgürlüğüne yönelik ihlallere ayrılmış.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ