Erdoğan’ın ‘sansür’ genelgesine tepki: Medyaya karşı OHAL ilanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayınlanan medya genelgesine gazetecilerden, siyasetçilerden ve hukukçulardan tepki yağıyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayınlanan medya genelgesine gazetecilerden, siyasetçilerden ve hukukçulardan tepki yağıyor. Genelge ile medyaya sansürün artacağını kaydeden yorumcular, anayasada tanımlı hak ve özgürlüklerin genelgeyle yok edildiği görüşünde birleşiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla, Resmi Gazete’de “Basın ve Yayım Faaliyetleri ile İlgili 2022/1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi” yayımlandı. Genelgede, “toplumun temel değerlerine aykırı unsurlar taşıdığı gözlenen ve son günlerde özellikle yabancı içeriklerin uyarlaması şeklinde ekranlara gelen televizyon programlarının toplum üzerindeki yıkıcı etkilerini bertaraf edecek adımların ivedilikle atılacağı” belirtildi.


Programların “Medya aracılığıyla milli ve manevi değerlerimizi yıpratmaya, aile ve toplum yapımızı temelinden sarsmaya yönelik açık ve örtülü faaliyetler” olarak tanımlandığı genelgede bu yapımlara karşı “tedbir alınacağı” ifade edildi.

Genelge, Erdoğan’ın ünlü sanatçı Sezen Aksu‘yu hedef alan “dil koparma” beyanından altı gün sonra yayımlandı ve “milli ve manevi değerlerimize uymayan yazılı, sözlü ve görsel” basın ve yayım faaliyetleri ile “mücadeleyi” öngörüyor.

FOX TV’DEKİ “MASKE KİMSİN SEN”E Mİ YÖNELİK? 

Genelgenin Fox TV‘de yayınlanan ve dünyanın birçok ülkesinde popüler olan The Masked Singer’ın uyarlaması Maske Kimsin Sen’e yönelik olduğunu düşünenler de var. Program, çocuklara ve gençlere yönelik “satanizm” de dahil sübliminal mesajlar içerdiği iddiasıyla hedef alınmıştı
 
Genelgeye gazeteciler, hukukçular, medya yöneticileri tepki gösteriyor. Genelgenin “açık sansür” olduğunu ifade eden hukukçular, anayasayla korunan hak ve özgürlüklerin genelgeyle alındığını belirtiyor.

‘BASKI/SANSÜR DAHA DA ARTACAK’

İnsan hakları savunucusu hukukçu Veysel Ok, “Genelgelerle hak ve özgürlükler kısıtlanamaz” diyerek uygulamaya tepki gösterdi. “Anayasada yer alan ifade özgürlüğü hakkı yok edilemez” diyen Ok, “Bu genelgenin hukuki bir karşılığı yok ancak pratik bir karşılığı olacak o da; baskı/sansür daha da artacak. Çok net” yorumunda bulundu.
 
RTÜK ÜYESİ KONURALP: RAKİPLERE MİLLİLİK SÖYLEMİYLE MÜDAHALE

Genelgeye tepki gösteren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Okan Konuralp, bunun “sansür hamlesi” olduğunu kaydederek, “İktidar medyasının isteği doğrultusunda yayınlanan genelge, büyük “medya ekonomisi” kavgasının işaretidir. İzlenirlik, saygınlık ve reklam geliri düştükçe, rakiplere Cumhurbaşkanlığı yoluyla ve millilik söylemiyle müdahale!” ifadelerini kullandı.

OMBUDSMAN BİLDİRİCİ: GÖZALTILAR VE TUTUKLAMALAR YETMEMİŞ

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici ise genelgenin “medyaya karşı Olağanüstü Hal ilanı” olduğunu savundu. Bildirici, “RTÜK ve BİK’in cezaları, gözaltılar, tutuklamalar yetmemiş! Cumhurbaşkanı Erdoğan, ifade ve basın özgürlüğüne aykırı genelge ile medyaya karşı OLAĞANÜSTÜ HAL ilan ediyor! Muğlak ifadelerle “TV programlarına karşı ivedi adımlar” ve “medyaya müeyyideler” talimatı veriyor…” dedi.
 
CİHANER: UMARIM MUHALEFET İŞİN CİDDİYETİ İLE UYUMLU TEPKİ OLUŞTURUR

Eski savcı ve CHP’de iki dönem milletvekilliği yapan İlhan Cihaner ise muhalefetin işin ciddiyetini kavraması gerektiğini vurgulayarak, “”Kanunlar Hiyerarşisinin” en altlarında bulunan bu düzenleme ile kanunların, Anayasanın ve uluslararası sözleşmelerin “fiili olarak ilga” edilmesi sürecinin hızlanacağı çok açık. Umarım “TBMM muhalefeti” işin ciddiyeti ile uyumlu tepki oluşturur” dedi.

‘AKSU VE GÜLŞEN BOŞUNA GÜNDEM YAPILMAMIŞ’

Eski CHP Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı ise Sezen Aksu ve şarkıcı Gülşen’in gündem yapılmasına dikkati çekerek, “GENELGE [Milli ve manevi değerlerimize uymayan yazılı, sözlü ve görsel basın faaliyetleri takibe alınıp gereği yapılacaktır] #SezenAksu ve #Gülşen boşuna gündem yapılmamış. Artık siyasal islam ideolojisine uymayan her şey, “milli/manevi değer” kavramı üzerinden sansürlenebilecek!” değerlendirmesinde bulundu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise genelge için, “Atamaları geçtim, bir de ağlayarak günlüğüne yazacağı şeyler için Resmî Gazeteyi kullanıyor. Hukuki karşılığı olmasa da Cumhurbaşkanlığı makamına yakışmasa da…” yorumunda bulundu.
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ