Erdoğan’ın kuzenin yönettiği vakıfta kara para şüphesi

CHP, yönetim kurulunda Erdoğan’ın dayıoğlu Halil Mutlu’nun da bulunduğu ABD’de faaliyet gösteren Türken Vakfı’nı, mali kaynaklarını ve bağışçılarını gizlediği için ABD Hazine Bakanlığına şikayet etti.


Dernek şüpheli bir şekilde mal varlığını bir yıl içerisinde 2 katına çıkardı. Manhattan’a 21 katlı bina da inşa ettiren vakfın bağışçılarının açıklanması için CHP, ABD Hazine Bakanlığından bilgi istedi.

ABD’de Erdoğan’a yakın isimlerin yönettiği Türgev ve Ensar vakıfların ortak kuruluşu Türken Vakfı mal varlığını bir yıl içinde 2 katına çıkartarak yaklaşık 44 milyon dolara ulaştı.


CHP’nin ABD Temsilciliği, Türken Vakfının mali kaynakları ve bağışçılarına ulaşmaya çalıştı. Fakat bir sonuç elde edemedi. Bunun üzerine CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, ABD Hazine Bakanlığı’na başvurarak Türken Vakfı’nın bağışçılarını ve mali kaynağını sordu.MANHATTAN’DA 21 KATLI BİNA

ABC gazetesinden Yılmaz Polat’ın haberine göre ABD yasalarına göre vergiden muaf vakıf ve dernekler yurtdışından mali destek alamıyorlar. Buna rağmen Türken Vakfı bir yılda mal varlığını 22 milyon dolardan 44 milyon dolara çıkardı.

Ayrıca Polat, derneğin Manhattan’ın en pahalı yerlerinden 2. Cadde üzerinde on milyonlarca dolara mal olacak 21 katlı bir Türken Evi inşa ettirdiğini belirtti. CHP ABD Temsilciliği işin peşine düştü. ABD Hazine Bakanlığına yazılan mektupta: ‘Tüm çabalarımıza rağmen Türken Vakfının mali kaynakları ve bağışçıları ile alakalı bilgiye ulaşamadık. Bu konuyla alakalı değerlendirmeniz ve cevabınız için peşinen teşekkür ederim’ denilerek başvuru yapıldı.

BAŞINDA DAYIOĞLU VAR

Türken Vakfı Yönetim Kurulunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dayıoğlu Halil Mutlu, Esra Albayrak, Ömer Faruk Albayrak gibi Erdoğan’a yakın isimler bulunuyor.

İşte o başvuru mektubu:

Sayın Yetkili,

Size 471421022 Federal EIN numarası ile kayıtlı olan Türken Foundation Inc. (Türken Vakfı) ile ilgili iletişime geçiyorum. Bu kuruluşa ABD Vergi Dairesi (IRS) tarafından 11 Haziran 2014’te kar amacı gütmeyen, vergiden muaf vakıf statüsü (501c3) verilmiştir.

Türken Vakfı, Amerika Birleşik Devletlerinde 2014 senesinde Türkiye’den Ensar Vakfı (kuruluş 1979) ve TÜRGEV Vakfı (kuruluş 1996) tarafından ortak bir vakıf olarak kurulmuştur. Bu vakfın amacı ihtiyacı olan öğrencilere burs, yatakhane sağlamak ve kültürel programlar düzenlemektir.

Kamuoyuna açık, ABD Vergi Dairesi raporlarına göre Türken Vakfının varlıkları aşağıdaki gibi belirtilmiştir:

– 43.680.873 ABD doları (30 Haziran 2017 itibarıyla)

-22.278.849 ABD doları (30 Haziran 2016 itibarıyla)

-23.256.320 ABD doları (30 Haziran 2015 itibarıyla)

Ek bilgi talebimize daha fazla netlik kazandırmak amacıyla sizinle şu bilgileri paylaşmak isterim: Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin en büyük 2. siyasi partisi ve ana muhalefet partisidir. CHP ABD Temsilciliği olarak ABD Adalet Bakanlığında akredite ve yabancı parti siyasi temsilcisi olarak lobi çalışmalarımızı ve finansal kaynaklarımızı düzenli olarak federal kurumlarla şeffaf bir şekilde paylaşmaktayız.

Ancak tüm çabalarımıza rağmen Türken Vakfının mali kaynakları ve bağışçıları ile alakalı bilgiye ulaşamadık. Bu konuyla alakalı değerlendirmeniz ve cevabınız için peşinen teşekkür ederim
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ