Erdoğan'ın korumalarından 11'i için dava düştü

ABD ile Türkiye arasında diplomatik krize yol açan AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın korumalarının Amerika'da protestoculara saldırmasına ilişkin davada 11 korumanın davası düşürüldü.
ABD ile Türkiye arasında diplomatik krize yol açan olaydan sonra Ankara ve Washington arasındaki gerilimi hafifletmeye yönelik süreç, Kasım ayında ABD Federal Savcılarının AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarından dördü hakkında, davaya bakan yargıçtan davayı düşürmesini istemesiyle başladı.

KORUMALARDAN 4.'ÜNE YÖNELİK SUÇLAMA DEVAM EDİYOR

Ardından, ABD Başkanı Donald Trump tarafından görevden alınan eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Şubat ayında Türkiye’yi ziyaretinden bir gün önce yedi koruma hakkındaki suçlamalar da geri çekildi. Haklarındaki suçlamalar geri çekilen Türk koruma görevlileri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Koruma Müdürü’nün de olduğu belirtildi. Korumalardan dördüne yönelik suçlamaların ise hala sürdüğü belirtildi.


'ERDOĞAN, SKANDAL DEMİŞTİ'

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, korumalara yönelik soruşturmayı başlatan savcılara, suçlamalardan vazgeçmeleri için herhangi bir baskı yapılmadı. ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek için, geçen yıl Washington’a geldiği sırada, Türk Büyükelçiliği önünde yaşanan kavgadan sonra yaşanan gelişmelerde, Erdoğan, korumalarına yöneltilen suçlamaları ‘skandal’ olarak nitelemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ