Erdoğan'ın İdlib'deki el Kaide'si deşifre oldu!

Erdoğan rejiminin açık destek verdiği İdlib'deki radikal örgütlerin el Kaide güdümünde faaliyet yürüttüğü görüntüleriyle birlikte ortaya çıktı. Ayrıca, AKP'nin El Kaideciler için açtığı illegal sınır kapısı ilk kez görüntülendi!
Arap dünyasının önde gelen gazetelerinden Akhbar için İdlib dosyası hazırlayan Dubai merkezli Al Aan TV muhabiri Jenan Moussa, Türkiye sınırındaki el Kaide trafiğini görüntüledi. 
 

İdlib'de Ahraruş-Şam başta olmak üzere radikal cihatçıların kullandığı illegal geçiş kapısını da ilk kez görüntüleyen Moussa, El Kaide'ye bağlı Çin pasaportlu (Doğu Türkistanlı), Orta Asyalı ve Arap teröristlerin savaştığını  ve Türkiye'ye kolayca giriş çıkış yaptıklarını belgelemiş oldu. Türkiye'de de terör faaliyetleriyle anılan Özbek grup da Arap gazetecinin kadrajına girdi. 
 

Moussa'nın televizyonda yayınlanan dosyasında Ankara'nın da destek verdiği İdlib'deki el Kaide hücreleri ayrıntılı biçimde anlatıldı. 

 

EL NUSRA'NIN İSİM OYUNU
Al Akhbar'da yayınlanan dosya çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı: EL Nusra hala orijinal ismiyle faaliyetlerini sürdürüyor. El Kaide'nin "resmi" organı olarak Suriye savaşına dahil olan El Nusra, 2 yıl önce ismini Feth-ul Şam olarak değiştirip bünyesine önceleri "ılımlı" diye tabir edilen başka grupları da katarak uluslararası ambargoyu ve terör listesini aşmaya çalışmıştı. Ancak sahadaki durumun böyle olmadığı ortaya çıktı. Moussa'nın yayınladığı görüntülere göre El Nusra yayınladığı bildirilerde hala El Nusra imzasını kullanıyor. El Nusra'ya ait bir büronun duvarında ise hem "Fethul Şam" hem de "El Nusra" yazıyor. Ahrarüş Şam ve El Nusra teröristleri aynı bölgede "kardeşçe" yaşıyor. 

İDLİB'DE ILIMLI MUHALEFET YALANI BİTTİ

AKP'nin açıkça desteklediği İdlib'deki örgütler özellikle Türkiye kamuoyunda 2 yıl önce dağılan Özgür Suriye Ordusu gibi "ılımlı" gruplar olarak yanısıtılmaya çalışılıyor. AKP'nin ideologlarından Nurettin Yıldız, İdlib'de El Nusra ve Ahrarüş Şam komutanlarını ziyareti üzerine buradaki radikal teröristleri öven bir mektup bile yayınlamıştı. O mektupta radikal komutana "İstanbul'da görüşmeyi diliyorum" diyecek kadar da ilişkilerini açık etmişti. İHH gibi AKP'nin ve MİT'in "Suriye'de cihat" desteği için kullandığı dernek ve örgütler de Fethuş Şam (El Nusra) ve Ahrarüş Şam gibi örgütlerle ilişkilerini hiçbir zaman gizlemedi. AKP'li gazetecilerin bu örgütlere yazdığı methiyelerin haddi hesabı yok. Ancak Moussa'nın İdlib'in içinden çekilmiş en güncel ve en kapsamlı görüntülerine göre İdlib'de tek bir örgütün kuralları geçerli: EL KAİDE.

El Nusra'nın açık ismiyle faaliyetlerini yürüttüğü beldede duvarları El Kaide lideri Eymen El Zevahiri'nin sözleri süslüyor. Bu grupların geçişi için Türkiye'nin açtığı illegal ve gizli sınır kapısı, AKP'nin de bölgede EL Kaide'yi desteklemeyi sürdürdüğünü ortaya koyuyor. 

MOUSSA'NIN GÖZÜNDEN İDLİB
Video haberin en çarpıcı bölümlerinden birinde Moussa tabelaları, duvarları ve çevrede gezinen insanları göstererek şöyle diyor: "İdlib'de el Nusra bilboardlara verdiği ilanlarla halka "Batı'ya ya da başka ülkelere gitmeyin, burada kalın" mesajı veriyor. Duvarlarda yüzlerce, binlerce El Nusra işareti, yazısı, sloganı var. El Kaide burada açıkça yükselişte. Hemen her yere asılmış El Kaide sembolleri, bu şehre kimin hakim olduğunu açıkça gösteriyor." 
 
Moussa ayrıca El Nusra'nın İdlib'de kendisine karşı çıkanları attığı hapishanelerle ilgili de bilgi verdi. 

EL KAİDE KİTAPLARI TÜRKİYE'DE BASILDI
Moussa'nın haberinin en çarpıcı noktalarından biri  milliyetçi Türkmen ve Doğu Türkisanlı grupların El Nusra ile ilişkisinin ortaya konulması oldu. Ankara'da Karlov suikastini gerçekleştiren Mevlüt Mert Altıntaş'ın da bağlı olduğu Türk milliyetçisi gruplar için Ahrarüş Şam tarafından özel "Cihat" kitapları kaleme alınmış. Bu kitapların basım yeri Türkiye. Kitapların içinde gençlere savaşma çağrısı yapıldığı gibi, örneğin esir alınan kadınlara nasıl davranılacağına kadar birçok konu yer alıyor. 
 

İşte Akhbar'da yayınlanan ve Türkiye'nin burnunun dibinde bizzat iktidar tarafından beslenen, yol verilen El Kaide'nin en güncel görüntülerinin tamamı: 


Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ