Erdoğan’ın gündemi: AB, Avro, Gezi, Sayın Putin, kahkaha, Trump’a dedim

Suriye’nin İdlib kentinde resmi açıklamaya göre 33 askerin şehit edilmesinin üzerinden iki gün geçtikten sonra kameraların karşısına çıkan AKP!li Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit sayısının 36 olduğunu açıkladı.


İstanbul’da AKP milletvekilleriyle buluşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması esprilerle ve kahkalarla geçti. Trump ile kuzey Suriye konusunu konuştuğunu belirten Erdoğan’ın söyledikleri salondaki AKP’lilerce kahkahalarla takip edildi.

İdlib faciasından iki gün sonra açıklama yapan Erdoğan’ın gündemindeki diğer konular ise AB’nin para vermemesi, ‘Sayın Putin’ ile yaptığı görüşme, Gezi’de camiye ayakkabıyla girdiler onuları oldu. Zaman zaman Suriye konusuna dönen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘‘Suriye meselesi Türkiye için macera değildir. Ülkemizin Suriye’de yaptığı mücadelenin anlamını hala anlamayanlar olduğunu görüyoruz. Harekatlarla güneyimizdeki kuşatmayı 3 noktadan kırdık. İdlib meselesi, ülkemizi köşeye sıkıştırmak ve diğer kazanımlarımızı geri almak için kurgulanan bir oyun olarak önümüze geldi. Bize ‘Sizin orada ne işiniz var?’ diyorlar. Dedim ki, kusura bakmayın, biz oraya Esed’in davetlisi olarak değil, Suriye halkının davetlisi olarak gittik. Ve Suriye halkı ‘Bu iş bitti’ demeden oradan çıkma niyetimiz yok.  Dün Sayın Putin’e de söyledim ‘Üs kuracaksanız yine kurun. Ama bizim önümüzden çekilin. Bizi rejimle baş başa bırakın’ dedim. Rusya’nın Suriye’de menfaatleri nedir inanın bunu çözebilmiş değiliz. “Trum diyor ki 'Burada Putin'in ne isteği var?' Ben de 'Kamışlı'da bir petrol olayı var bunların' dedim. 'Orada petrol var mı' dedi. 'Orada petrol var' dedim. 'Ama Deyrezor kadar yok' dedim."

 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ