‘Erdoğan’a hakaret’ten yargılanan Fincancı: İşkenceyi ifşa ettim

'Erdoğan’a hakaret'ten yargılanan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı savunma yaptı: “Gezi direnişinde 10 bin üzerinde insan yaralandı. Kamu görevlilerine hakaret değil, işkenceyi ifşa ettim."Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Gezi Parkı eylemleri döneminde yaptığı paylaşım gerekçesiyle “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılandığı davanın duruşmasında, “Kamu görevlilerine hakaret değil işkenceyi ifşa ettim” dedi. Mahkeme bir sonraki duruşmayı, 17 Mart 2020 tarihine ertelendi.


SUÇLAMA GEREKÇESİ, GEZİ DÖNEMİNDE ATILAN BİR TWEET 

MA’nın haberine göre; THİV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Gezi Direnişi döneminde attığı tweet gerekçe gösterilerek dönemin başbakanı Erdoğan’a “Hakaret ettiği” iddiasıyla yargılandı. İstanbul Anadolu Adliyesi 42’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 3’üncü duruşmasında Şebnem Korur Fincancı, avukatı Oya Meriç Eyüboğlu ve Erdoğan’ın avukatı Gökhan Arslanoğlu hazır bulundu.

Fincancı, tweeti paylaştığı dönem Erdoğan’ın başbakan olduğunu ve kolluk güçlerinin saldırılarından sonra “Polisimiz destan yazdı”, “Emri ben verdim” şeklindeki açıklamalarını hatırlattı.

‘KOLLUK KUVVETLERİ DOĞRUDAN VATANDAŞLARI HEDEF ALDILAR’

Fincancı, “İlk saldırı çadırların yakılması şeklindeydi. Kolluk kuvvetleri plastik mermi, biber gazı kullanarak doğrudan vatandaşları hedef aldılar. Bu süreçte 10 bin üzerinde kişi yaralandı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı başvurularına göre 13 kişi göz veya görme kaybı yaşadı, 8 kişi de hayatını kaybetti. Tweeti attığım gece hekim olarak Gezi Parkı’nda bulunan revirde nöbetçiydim. Polisler revire yönelik yoğun şekilde göz yaşartıcı kimyasal kullandı ve revirdeki yaralıları taşımak zorunda kaldık. Aynı gün başbakan Sincan’da yaptığı konuşmada emri kendisinin verdiğini söyledi. Bu açıklamalar üzerine hem orada yaşananlara tanıklık etmiş hem de bir insan hakları mücadelecisi olarak yapılanları katliam olarak tanımlama zorunluluğu duydum” dedi.

‘İŞKENCEYİ İFŞA ETTİM, SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM’

Polis şiddetinin işkence düzeyine ulaştığını söyleyen Fincancı, “Bu konuda uluslararası insan hakları örgütlerinin hazırladığı raporlar da var. Kamu görevlilerine hakaret değil işkenceyi ifşa ettim. Suçlamayı kabul etmiyorum ve beraatımı talep ediyorum” diye konuştu.
Duruşma 17 Mart’a ertelendi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ