Erdoğan talimat vermişti: Alternatif baro kriterleri belirlendi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla baroların yönetim yapısı ile seçim sistemini değiştiren yasa çalışmasında sona gelen AKP’nin düzenlemesinde, avukatlar alternatif barolara üye olabilecek.
Diyanet İşleri Başkanlığı ile Ankara Barosu arasında yaşanan gerilimin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, baroların yönetim yapısı ile seçim sistemini değiştirilmesi yönünde yasa çalışması talimatı vermişti. Talimat doğrultusunda çalışma başlatan AKP, “baro” düzenlemesinde son viraja girdi. Düzenleme ile özellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde alternatif baroların kurulabilmesinin kriterleri de belirlendi. 

Hazırlıklar, 3 Haziran’da uzun bir aradan sonra Ankara’da ilk kez düzenlenecek Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. 

2 Haziran’da açıldıktan hemen sonra Meclis gündemine getirilecek Avukatlık Yasası düzenlemesi şu şekilde: 


Avukatlar tek bir baroya üye olmak zorunda olmayacak. Bu kapsamda, avukat sayısı, binden 2 bine kadar olan illerde en az 500, 2 bin 1’den 4 bine kadar olan illerde en az 750, 4 bin 1’den 10 bine kadar olan illerde en az bin, 10 binin üzerinde olan illerde en az 2 bin üye kaydedilmesi halinde alternatif barolar kurulabilecek. Böylece avukatlar için tıpkı sendikalarda olduğu gibi bir başka baroya kayıt olma seçeneği oluşturulmuş olacak. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ