Erdoğan itiraf etti: Tutuklamaları biz yaptırıyoruz

"Şu anda askerinden, polisinden, memuruna kadar binlerce kişiyi tutuklayıp cezaevine atan kim? Biz yürütme olarak yaptık, yargı da kararını verdi. Bir hukuk süreci işliyor. Yargı ne gerekiyorsa onu yapacak. Sen bunları görmüyor musun?”
Ergenekon, Balyoz, KCK davalarındaki operasyonlar yapıldığı dönemde bunlara sahip çıkan ve "Ben bu davaların savcısıyım" diyen Erdoğan daha sonra bu operasyonları cemaatin yaptığını savunmaya başladı. Ancak 15 Temmuz sonrası yapılan tutuklamalarla ilgili bizzat Erdoğan'ın yaptığı itiraf tutuklamaların arkasında kimin olduğuna dair önemli bir ipucu verdi. Erdoğan, darbe girişimi sonrası yaşanan tutuklamalar için “Biz yürütme olarak yaptık” dedi.

DAHA ÖNCE DE İTİRAF ETMİŞLERDİ
Mart 2009 yerel seçimlerinden hemen sonra Kürtlere karşı çok yaygın ve kitlesel tutuklamalar gerçekleştirilirken 10 bin Kürt siyasetçi ve aktivistin hedef alındığı bu operasyonların siyasi olduğu ve yargısal bir süreç işlemediği hep gündeme getirildi. Hatta o dönem İçişleri Bakanlığı yapan Beşir Atalay yaptığı açıklamalarda, tutuklamaların Kamu Güvenliği Müsteşarlığı bünyesinde planlandığını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da o dönem yaptığı birçok açıklamada, bu siyasi operasyonun arkasında durarak destek verdi. 


HERKESE OPERASYON
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ise cemaate yönelik de çok yaygın operasyonlar ve tutuklamalar gerçekleştirildi. Hizmet hareketine yakın kişiler derdest edilirken, hükümet geçmişte yapılan pek çok olumsuz gelişmeyi de cemaate yüklemeye çalıştı. Siyasi operasyonların tamamının cemaat tarafından yapıldığı, “kumpas davaları” kurulduğu iddia edilmeye başlandı. 

YILMAZER’İN İDDİASINI KABUL ETTİ
Dönemin İstanbul İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, yapılan operasyonların tamamının bizzat Erdoğan’ın talimatı ile gerçekleştirildiğini belirterek, “KCK operasyonlarının talimatını veren bizatihi dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Dönemin başbakanından habersiz hiçbir iş yapmadım” açıklamasında bulunmuştu. Yılmazer’in bu iddiasını dile getirenler de AK Parti’ye yakın kesimler tarafından cemaatçi olmakla itham edilmeye başlandı. Oysa Erdoğan, en son Çorum’da yaptığı referandum mitinginde, tutuklamaların kendileri tarafından yapıldığını Kılıçdaroğlu’na yönelik şu sözlerle itiraf etti:

TUTUKLAMALARI BİZ YAPIYORUZ
“Cumhurbaşkanı, Başbakan darbe operasyonunu örtmeye çalışıyor' diyor. Şu anda askerinden, polisinden, memuruna kadar binlerce kişiyi tutuklayıp cezaevine atan kim? Biz yürütme olarak yaptık, yargı da kararını verdi. Bir hukuk süreci işliyor. Yargı ne gerekiyorsa onu yapacak. Sen bunları görmüyor musun?” 

ERDOĞAN’IN TUTUKLATTIĞI SİYASETÇİLER
Erdoğan’ın “Şu an askerinden, polisine, memuruna kadar binlerce kişiyi tutuklayıp cezaevine atan kim? Biz yürütme olarak yaptık” diyerek işaret ettiği tutuklular arasında HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ, çok sayıda HDP milletvekili, DBP’li belediye eşbaşkanları, Kürt siyasetçiler ve Türkiyeli muhalifler de bulunuyor. HDP milletvekillerinin siyasi operasyonlarla üstelik referandum arifesinde içeriye atılmasına CHP de Meclis’te “dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla” destek olmuştu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ