Emekli amirallerin gözaltı süresi uzatıldı

Montrö bildirisi nedeniyle gözaltına alınan 10 emekli amiralin gözaltı süresi dört gün daha uzatıldı.


Montrö bildirisi nedeniyle gözaltına alınan 10 emekli amiralin gözaltı süresi dört gün daha uzatıldı. Avukat Celal Ülgen, "Geçtiğimiz bu dört günde hiçbir ifade alma girişimi olmamıştır. Elinizde delil var ise neden ifade alma işlemleri başlatılmadı?" diye sordu.

Avukat Celal Ülgen, Montrö  bildirisi nedeniyle 10 emekli amiralin gözaltı süresinin dört gün daha uzatıldığını duyurdu. Gözaltı süresinin 4+4+4 şeklinde ilerlediği belirten Ülgen, şunları kaydetti: “Üçüncü dört günlük dilimi de kullanabilirler. Çünkü yaşları nedeniyle gözaltına alınmayan ifade vermeleri için çağrılan dört emekli amiralin de ifadesi pazartesi günü alınacak. Bir günde hepsinin ifadelerini almak mümkün değil.”


Birgün’e açıklama yapan Ülgen, gözaltı sürelerinin 2018 yılının Temmuz ayında çıkan Terörle Mücadele Kanunu’nun geçici maddesine göre uzatıldığını belirtti. Söz konusu maddenin geçerliliği, 25 Temmuz 2022’de sona erecek.

‘DELİL VAR İSE NEDEN İFADE ALMA İŞLEMİ BAŞLATILMADI’ 

Gözaltının yapıldığı tarihten itibaren delillerin toplanması ve işlemlere başlanması gerektiğini belirten Ülgen, “Geçtiğimiz bu dört günde hiçbir ifade alma girişimi olmamıştır. Bu şöyle bir çelişki yaratmaktadır. Elinizde yeterli delil bulunmuyorsa kuvvetli şüphe de bulunmamaktadır. O zaman neden gözaltı yapıldı. Elinizde delil var ise neden ifade alma işlemleri başlatılmadı?” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ