Elazığ depremini bilmişti! Prof. Görür İstanbul için uyardı: Zaman kalmadı

Aylar öncesinden Elazığ depreminin uyarısını yaptığı için dikkatleri üzerine çeken Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da beklenen depremle ilgili olarak, “Artık fazla zamanımız yok. Son dilimlere girdik” dedi.

Manisa Celal Üniversitesi (MCBÜ) tarafından “Manisa’nın Depremselliği ve Kentsel Dönüşüm” konusunda Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde konferans düzenlendi. Türkiye’deki deprem riskleri ile ilgili yaptığı değerlendirmelerle dikkatleri üzerine çeken Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür de bu konferansa konuşmacı olarak davet edildi.
“MANİSA FAY YOĞUNLUĞUNUN FAZLA OLDUĞU BİR YER”

Manisa ve İstanbul’da olası depremler hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Görür, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Manisa’nın fay yoğunluğunun en fazla olduğu illerden biri olduğunu vurgulayan Görür, “Manisa’nın bulunduğu yerde özellikle Gediz grabeninin ana fayı üzerinde olduğu için bu blok zaman zaman harekete geçip, fay boyunca belirli bir miktarda kayması sonucu bu tavan blokunun üzerindeki kaymaya bağlı olan gelişmiş olan faylar, yapılarda bundan etkilenerek depremler oluşturuyor. Bu depremler dolayısı ile Manisa’yı da etkiliyor.” dedi.

Manisa’nın deprem bölgesinin merkezi durumunda olduğunu belirten Görür, “Bir sevindirecek durum var. Manisa ve yakınlarında öyle çok büyük boyutta deprem üretecek faylar yok. Gediz grabeni oluşturan fay zone büyük bir fay zone, orada 7.0’a varan büyük depremler olabilir. Ya da kuzeydoğudaki bazı yerlerde ama çoğu kez Manisa çevresindeki faylar boyut itibarı ile küçük olduğu için yani burada Manisa ve çevresinde olan depremler genelde orta ve küçük boylu depremler olacaktır. Manisa yapı stoku ve kentsel dönüşüm itibarıyla gerekeni yaparsa en kolay ve en hızlı şekilde deprem güvenliğini sağlayabilecek bir il olabilir. Zaman zaman sarsılır ama bu sarsıntıya dayanıklı yapı stoku ve alt yapı oluşturan Manisa doğrusu bundan da fazla rahatsız olmaz” değerlendirmesinde bulundu.

“ARTIK FAZLA ZAMANIMIZ YOK”

İstanbul ve Marmara’da depremi beklediklerini vurgulayan Prof. Görür, “Alarm vermiş durumdayız. Bu son İstanbul’da olan iki deprem de İstanbul’da deprem üretmesi beklenen fay kolu üzerinde oldu. O da bizi endişelendirdi.” İfadesi dikkat çekti.

“Dolayısıyla zaman olarak da artık fazla zamanımız yok” diyen Görür, “Son dilimlere girmişiz demektir. 30 sene içerisinde zaten olma olasılığından söz edilirken 20 senesi geçti. Son 10 sene, belki artı eksisi bir 5 sene ileriye gidebilir ama İstanbul’da risk daha da fazla demektir. Bu periyodu düşündüğümüz takdirde alarmda verilmiştir. Bir takım hazırlıklar da yapıldı” diye konuştu.

İstanbul’da gerçekleştirilen kentsel dönüşümün olası bir depreme karşı hazır olmadığını belirten Görür, “İstanbul’u tümüyle depreme hazırlayacak bir kentsel dönüşüm olmadı. Ağırlıklı olarak yapı stoku üzerine eğilim gösterildi. Hâlbuki bir kenti depreme hazırlamada halk, yönetim, alt yapı, yapı stoku, çevre ve ekonomi önemlidir. Bunlar üzerinde çok şey yapılamadı. Halkın oturacağı yerleri düşünüyor isek maalesef henüz daha o konuda fazla yol alamadık” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ