Ekonomi ve korona verileri gibi deprem verilerini de gizlediler

2018’de depremle ilgili bilgilendirme konusunda tek yetkili kurum kılınan AFAD’ın deprem verilerini gizlediği ortaya çıktı.


AFAD’ın deprem büyüklüklerini Kandilli Rasathanesi’nden 0,2, Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu’ndan ise 0.4 puan düşük göstermesi dikkat çekti.   

Başta ekonomi olmak üzere kamu verilerine güvenirlik her geçen gün azalıyor. AKP hükumetinin depremle ilgili tek yetkili kılınan ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan AFAD’ın da deprem verilerini düşük göstermesi dikkat çekti.


SARAY KARARNAMESİ İLE TEK YETKİLİ KURUM KILINDI

Daha önce sadece Kandilli Rasathanesi depremli ilgili veri açıklarken, 2014 yılında AFAD Türkiye Deprem Veri Merkezi Sistemi faaliyete geçti. 15 Temmuz 2018 tarih ve 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince Türkiye’de deprem gözlemi yapan ve istasyon işleten tüm üniversite, kamu kurumu ve yerel kuruluşların deprem verilerini AFAD’a aktarmaları ve depremlerle ilgili her türlü bilgilendirmenin sadece AFAD tarafından yapılması kararı alındı.

VERİLERİ DÜŞÜK AÇIKLIYOR

2018’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte AFAD depremlerle ilgili her türlü çalışmayı yapmak ve yaptırmak konusunda tek resmi yetkili kuruluş oldu. Depremle ilgili bilgilendirme konusunda tek yetkili kurum kılınan AFAD’ın deprem verilerini düşük açıklaması ise dikkat çekti. AFAD, deprem büyüklüklerini Kandilli Rasathanesi’nden 0,2, Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu’ndan (USGS) ise 0.4 puan düşük gösteriyor.

İZMİR DEPREMİ DE DÜŞÜK GÖSTERİLDİ

30 Ekim 2020’de Ege Denizi’nde meydana gelen ve İzmir’de büyük yıkıma sebep olan depremde 117 kişi yaşamını yitirdi, bin 34 kişi yaralandı. Tsunamiye de neden olan depremin büyüklüğünü AFAD 6.6 olarak açıklarken, Kandilli Rasathane’si 6.9, UGSS 7.0 ve Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi de 7.0 olarak duyurdu.

AFAD’IN VERİLERİ HEP DÜŞÜK

Dün gece Sivas’ta meydana gelen depremi AFAD 3.8, Kandilli ve Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi ise 4.0 olarak duyurdu. 27 Aralık günü Elazığ Kavaktepe yaşanan depremi Kandilli 5.6, AFAD 5.3 olarak açıkladı. 4 Ağustos 2020’de Malatya Pötürge’deki depremi AFAD 5.2, Kandilli 5.7 olarak bildirdi. 28 Haziran günü Muğla’nın Marmaris ilçesi açıklarındaki deprem AFAD tarafından 5.2 büyüklüğünde, Kandilli Rasathanesi tarafından ise 5.4 büyüklüğünde duyuruldu. 14 Haziran Bingöl Karlıova’da yaşanan ve 1 kişinin öldüğü, 21 kişinin yaralandığı deprem ise AFAD tarafından 5.7, Kandilli Rasathanesi tarafından da 5.9 büyüklüğünde açıklandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ