Eğitim-Sen, TÜGVA'nın ilk ve ortaokullardaki tüm faaliyetlerini durdurttu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) arasında imzalanan protokole ilişkin Danıştay yürütmenin durdurulması kararını verdi.


İmzalanan protokol doğrultusunda ortaokul ve liselerde Medeniyet ve Düşünce Kulübü’nün açılması ve danışman öğretmen atanması planlanıyordu. Eğitim Sen bu durumu yargıya taşıyarak protokolün iptalini istedi.

Danıştay 8. Dairesi konuya ilişkin olarak Resmi/Özel Temel Eğitim ve Ortaöğretim Kurumları ‘Değerler Eğitimi ve Sosyal Etkinlikler’ Usul ve Uygulama Esasları’nın imam hatip liseleri dışındaki tüm eğitim kurumlarında yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.


Dava konusu işlemler müfredatla çelişen değerler eğitimi, dayanağı olmayan öğrenci kulüpleri ve keyfilik içeren kurallar ile 08.06.2017 gün ve 30090 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’ne aykırı danışman öğretmen görevlendirmeleri, sosyal etkinlikler, sosyal etkinliklerde kullanılacak yayınlar ve işleyiş içeriyordu.

Danıştay kararında, "Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün görev ve yetkisi dikkate alındığında MEB’e bağlı resmi ve özel bütün temel eğitim ve ortaöğretim okullarına yönelik kısmının yetkisi yönünden hukuka aykırı bulundu" ifadelerini kullandı.

Eğitim Sen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, alınan kararla birlikte TÜGVA’nın resmi ve özel bütün temel eğitim, ortaöğretim okullarındaki ve ortaokullarındaki tüm faaliyetleri durdurulduğu açıkladı. Sendika ayrıca kararda reddedilen imam hatip liseleri kısmı için Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz edileceğini belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ