Edirne'de düzensiz göçmen faciası: 10 ölü

Türkiye, düzensiz göçmenlerin en önemli geçiş noktalarından biri olma özelliğini korurken bir yandan da göçmen ölümlerinin de yine en fazla olduğu ülkelerden biri.


Yaşam koşullarının savaş, açlık, kıtlık ya da çatışmalar nedeniyle bozulduğu bölgelerden gelerek Türkiye üzerinden Avrupa'da bir yaşam arayan göçmenlerin geçiş güzergahlarının başında Ege Denizi ve Edirne'deki Meriç Nehri geliyor.

Ancak her iki güzergah da, Suriye iç savaşının patlak verdiği 2011 tarihinden bu yana göçmenler için ölüm üssüne dönüşmüş durumda. Meriç Nehri, yabancı göçmenlerin yanı sıra, Türkiye'de baskıya maruz kalan muhaliflerin de kullandığı bir güzergah ve çok sayıda kadın, çocuk ölümü ile gündeme gelen bir rota. 


Son olarak Edirne'de göçmenleri taşıyan panelvanın kaza yapması sonucu 10 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi de yaralandı. 

Meriç ilçesinde düzensiz göçmenleri taşıyan minibüs, yoldan çıkarak devrildi ve çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Valilik sayıyı şimdilik 10 olarak açıklarken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Kazanın Yunanistan sınırındaki Meriç ilçesinde meydana gelmesi, göçmenlerin nehir üzerinden Yunanistan'a geçmek için hareket ettiklerini de gözler önüne serdi. Kaza yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. İlk belirlemelere göre kazada, 10 kişi öldü, bazı kaçakların da yaralandığı bildirildi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, kazada 10 kişinin öldüğünü söyledi.

Ahval'in Mehmet Zeki Çiçek imzalı haberinde, Meriç'in 'ölüm nehri'ne dönüştüğü detaylı bir şekilde anlatılmıştı.

Yine Evren Dede'nin haberinde de Meriç Nehri'ni geçmeye çalışanlarla ilgili istatistiki bilgilere yer verilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ