Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde patlama

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde Çevik Kuvvet Müdürlüğü yerleşkesinde şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamanın yerleşkede bulunan atölyede panzer tamiri sırasında meydana geldiği bildiriliyor. İlk belirlemelere göre 1'i ağır 4 kişi yaralandı.
Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde eski polis okulu diye bilinen, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ve TEM binasının bulunduğu yerde patlama meydana geldi.

Ek binada meydana gelen patlamada emniyet binası ağır hasar gördü. Binanın tüm duvarları yıkılırken, sadece kolonları kaldı. Resmi makamlar patlamanın panzer tamir edilirken meydana geldiğini açıkladılar. Ancak çukurun büyüklüğü ancak yüksek miktarda mühimmatla olabileceğini gösteriyor. Bölgedeki yerel gazetecilerin verdiği bilgiye göre operasyonlarda PKK'dan elde edilen mühimmatların kurallara aykırı ve uygunsuz biçimde depolanması nedeniyle patlama meydana geldi. 

(Olay sonrası oluşan dev çukur)


BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Şiddetli patlamanın ardından olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Ambulanslar emniyet müdürlüğünün içine girerek yaralıları almaya başladı. Patlama alanına sevk edilen yüzlerce polis de önlem almaya başladı. Patlamada yaralanan 1'i ağır 4 kişi, ambulanslarla hastanaye kaldırılarak tedaviye alındı. Bir kişi hayatını kaybetti. İddiaya göre patlama atölyedeki panzer tamiri sırasında meydana geldi. Kimi kaynaklar, patlamaya imha edilen bombaların yol açtığını öne sürdü.

BBC TÜRKÇE: 20'DEN FAZLA YARALI VAR

BBC Türkçe ise 20'den fazla kişinin yaralandığını duyurdu.

SOYLU: PATLAMA TAMİR SIRASINDA MEYDANA GELDİ

Patlamayla ilgili ilk açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi. İstanbul'da konuştuğu sırada gelen notu paylaşan Soylu, "Diyarbakır'da bir patlama olmuştu. Oradaki çevik kuvvet binası içindeki bir kademede. Yani araçların tamir -bakım yapıldığı bir yerde  Dışarıdan bir  müdahale olup olmadığına arkadaşlarımız bakıyordu. Şu an da dışarıdan bir müdahale olmadığı, tamir sırasında araçtan kaynaklanan bir patlama olduğu... 1 kişi enkaz altında, AFAD yaşadığını söylüyor. 1 ağır yaralı var,  hafif yaralılar da var. Allah beterinden saklasın" dedi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Diyarbakır Valiliği de konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "İl Emniyet Müdürlüğü ek birimizlerimizin yer aldığı alan içerisindeki Bakım-Onarım Şube Müdürlüğü'ne ait tamir atölyesinde panzer tamiri esnasında sebebi henüz bilinmeyen bir patlama meydana gelmiştir. Patlamanın hemen ardından olay yerine AFAD ve 112 ekiplerimiz sevk edilmiştir" denildi.

YARALILARIN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Patlamada 1 sivil personelin hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, şu bilgiler yer aldı: "Meydana gelen patlama neticesinde 1 sivil personel kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Yaralılarımızın ise tedavileri sevk edildikleri hastanede  devam etmektedir."

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Diyarbakır Valiliği olayla ilgili adli ve idari soruşturmanın başlatıldığı bilgisini de verdi.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ