Diyarbakır’da STK’lar: Toplumun legal siyaset inancı zayıflatılıyor

Diyarbakır'da faaliyet gösteren 24 sivil toplum örgütü, ortak açıklama ile HDP'den Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP'den Enis Berberoğlu'nun milletvekilliklerinin düşürülmesine tepki gösterdi.

Açıklamada, uygulamanın toplumsal barış çabalarını baltaladığına vurgu yapıldı.

HDP’den iki, CHP’den bir milletvekilinin vekilliğinin düşürülmesine bir tepki de Diyarbakır sivil toplum örgütlerinden geldi. Vekilliklerin düşürülmesinin Türkiye’de devam eden otoriter sistem uygulamalarından biri olduğu kaydedildi.
“2016’DAN BERİ 13’Ü HDP’Lİ 14 PARLAMENTERİN VEKİLLİKLERİ DÜŞÜRÜLDÜ” 

Açıklamada, “Anayasa tarafından güvence altına alınan seçme ve seçilme hakkının ihlaline tüm dünya tanıklık etmiştir. Halkarın Demokratik Partisi Hakkâri milletvekili Leyla Güven ve Diyarbakır milletvekili Musa Farisoğluları ile Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili Kadri Enis Berberoğlu’nun milletvekillikleri haklarından kesinleşen ceza hükümlerini içeren tezkerenin TBMM’ye gönderilmesi ile düşürülmüş ve akabinde TBMM üyeliği düşürülen vekiller gece yarısı gözaltına alınıp cezaevine konulmuşlardır. Böylelikle 2016 yılında Anayasaya eklenen geçici bir madde ile dokunulmazlıkların kaldırılmasının yolu açılmasından bu yana 13’ü HDP’li 1 ‘i CHP’li toplam 14 parlamenterin milletvekillikleri düşürülmüş oldu” ifadeleri kullanıldı.

“KAYYUM REJİMİ UYGULAMASI OLAĞAN HALE GETİRİLMEK İSTENİYOR”

Halkın seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiğini savunan Diyarbakır STK’ları, “Muhalefet partilerine üye üç milletvekilinin vekilliğinin düşürülmesi ile, halkın seçme ve seçilme hakkı ihlal edilmiş, seçmen iradesi yok sayılarak gasp edilmiştir. 2016 yılından itibaren çoğunluğu HDP/DBP yönetiminde bulunan belediyelere yönelik olan Kayyum atama uygulamaları ile süregelen antidemokratik uygulamalara milletvekillerinin vekillik sıfatı düşürülmesi ile devam edilerek kayyum rejimi uygulaması olağan hale getirilmek istenmektedir” dedi.

“TOPLUMUN LEGAL SİYASETE OLAN İNANCINI ZAYIFLATIR”

Açıklama şöyle devam etti: “Siyasi iktidar tarafından hayatın hemen her alanına yansıyan baskı ve otoriterleşmenin bir boyutu olan milletvekilliklerinin düşürülmesi durumu, toplumun legal siyasete ve onun temsilcilerine olan inancını zayıflattığı gibi toplumsal kutuplaşmanın da artmasına neden olmaktadır. Milletvekillikleri düşürülen her 3 vekilin de haklarında açılan davalar milletvekili seçildikleri tarihlerden önceki zamana ait olup almış oldukları ceza miktarı ile tutuklulukta geçirmiş olduğu süreler karşılaştırıldığında cezaların infazının neredeyse tamamlandığı açıktır. Gerek anayasa hükmü gerekse teamüller gereği ilgili vekillerin almış oldukları cezaların infazını tamamlamaları için yasama döneminin sonunun beklenmesi gerekirken apar topar bir şekilde vekilliklerin düşürülmesi ve akabinde milletvekilleri hakkında yakalama kararı çıkarılması ve son zamanlarda kadın kurumlarına baskı ve tutuklamalarla beraber iktidarın toplumsal muhalefete olan tahammülsüzlüğünü bir kez daha göstermektedir.

“MÜDAHALEYİ KINIYORUZ”

Biz aşağıda imzası bulunan örgütler olarak siyasi iktidarın yargı eli ile gerçekleştirmiş olduğu bu müdahalenin demokratik siyasette onarılması çok zararlar verdiğini ve toplumsal barış çabalarını zayıflattığını ifade etmek istiyoruz. Yargı mekanizmasının siyasi iktidarın müdahaleleri sonucu içinin boşaltıldığı sürecin sonucu olarak vekillerin yargılandıkları dosya hakkında verilen yargı kararlarının da tarafsızlığının ve bağımsızlığının takdirini kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Diyarbakır emek, meslek ve hak örgütleri olarak; Seçme ve seçilme hakkına, demokratik siyaset temsilcilerine yönelik bu müdahaleyi kınıyoruz. Meclisi tümden işlevsizleştirmeye, temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik sistematik yönelim ve baskılara son vermeye çağırıyoruz.

DİSK DİYARBAKIR BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ, DİSK GENEL İŞ 1 NOLU, DİSK GENEL İŞ 2 NOLU, DİYARBAKIR HARİTA MÜHENDİSLERİ ODASI, DİYARBAKIR İÇ MİMARLAR ODASI İL TEMSİLCİLİĞİ, DİYARBAKIR İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, DİYARBAKIR JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI, DİYARBAKIR MAKİNA MÜHENSİLERİ ODASI, DİYARBAKIR MİMARLAR ODASI, DİYARBAKIR ŞEHİR PLANCILARI ODASI, DİYARBAKIR ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, DİYARBAKIR BAROSU, DİYARBAKIR BES ŞUBE, DİYARBAKIR BTS ŞUBE, DİYARBAKIR ÇEVRE MÜHENDİSLERİ İL TEMCİLİĞİ, DİYARBAKIR DİŞ HEKİMLERİ ODASI, DİYARBAKIR EĞİTİM SEN 1 NOLU ŞUBE, DİYARBAKIR EĞİTİM SEN 2 NOLU ŞUBE, DİYARBAKIR EĞİTİM SEN 3 NOLU ŞUBE, DİYARBAKIR ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI, DİYARBAKIR ESM ŞUBE, DİYARBAKIR HABER SEN ŞUBE, İNSAN HAKLARI DERNEĞİ (İHD) DİYARBAKIR ŞUBESİ, DİYARBAKIR KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI İL TEMSİLCİLİĞİ, DİYARBAKIR MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI, DİYARBAKIR MEZOPOTAMYA PİSKOLOGLARI İNSİYATİFİ, DİYARBAKIR PEYSAJ MİMARLIĞI İL TEMSİLCİLİĞİ, DİYARBAKIR PİSKOLOGLAR DERNEĞİ, DİYARBAKIR SES ŞUBE, DİYARBAKIR SOSYAL HİZMET UZMANLARI DERNEĞİ, DİYARBAKIR TABİP ODASI, DİYARBAKIR TARIM ORKAM SEN ŞUBE, DİYARBAKIR YAPIYOL SEN ŞUBE, HAK İNSİYATİFİ DİYARBAKIR TEMSİLCİLİĞİ, MEBYA DERROSA KADIN DERNEĞİ, TUAY DER, TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI DİYARBAKIR TEMSİLCİLİĞİ.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ