Diyarbakır’da nezarette işkence: Bu bir insanlık suçu!

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınan bir kişiye işkence edildiği görüntülerin ortaya çıkmasına insan hakları örgütlerinden ve siyasetçilerden sert tepki geldi.


İşkencenin insanlık suçu olduğu vurgulandı, sorumluların açığa çıkarılarak cezalandırılması talep edildi. İHD açıklamasında, “İşkencede zamanaşımı yoktur” denildi.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi’nde polis Atakan Arslan’ın hayatını kaybetmesinin ardından başlatılan operasyonlar sırasında gözaltına alınan iki kişiye işkence edildiği fotoğrafların yanı sıra ses kayıtlarının da paylaşılması büyük tepki çekti. İnsan hakları örgütleri, barolar ve siyasetçiler işkencenin tolere edilerek alenen paylaşılmasının suç olduğunu, sorumluların derhal ortaya çıkarılması çağrısında bulundu.


DİYARBAKIR BAROSU: HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATIYORUZ

İşkence fotoğraflarının paylaşılmasının ardından açıklama yapan Diyarbakır Barosu, işkencenin takipçisi olacaklarını duyurdu. Baro’dan yapılan açıklamada, “Hangi koşulda olursa olsun gerek ulusal gerekse uluslararası mevzuat kapsamında mutlak yasak olarak düzenlenen işkence suçunun istisnası olamaz. Cezasızlık politikası işkence ve kötü muameleyi adli ve idari pratik haline getirmiştir” ifadelerine yer verildi.

Görüntülerle ilgili hukuki sürecin başlatılacağı vurgulanan açıklamada, “Kamuoyuna yansıyan fotoğraflarda, Diyarbakır Emniyetinde meydana gelen işkence vakasına ilişkin Diyarbakır Barosu olarak detaylı bilgiler elde edildikten sonra hukuki süreci başlatacağımızı ve işkence vakasının takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” denildi.

İHD: İŞKENCE ÖVMEK NEFRET SUÇUDUR

İşkence görüntüleriyle ilgili açıklama yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) işkencenin insanlığa karşı suç olduğu ve zamanaşımı olmadığı vurgulandı. İHD açıklamasında, “İşkence insanlığa karşı suçtur ve zamanaşımı yoktur Diyarbakır Emniyetinde işkence yapıldığına dair bu görüntü üzerine derhal etkili adli ve idari soruşturma başlatılmalıdır” denildi.

İHD açıklamasında, fotoğrafı paylaşarak işkenceyi övenlerin de suç işlediği kaydedilerek, “İşkence suçunu övmek de suçtur. Öven kişi veya kişilere de etkili adli soruşturma açılmalıdır. ABD’deki polis infazını kınayanlar, bir Kürt gencinin Diyarbakır’da işkenceye uğramasını da kınayacak mısınız?” ifadeleri kullanıldı. İşkencecilerin yargı önünde cezalandırılması için konunun takipçisi olacağını duyuran İHD, “İşkencecilerin yargı önünde cezalandırılmasının takipçisi olacağız. İşkenceyi ve işkencecileri kınıyor ve lanetliyoruz. İşkenceyi övmek aynı zamanda ırkçılıktır ve nefret suçudur. Kınıyoruz” dedi.

ÖHD: İŞKENCE YASAĞI İHLAL EDİLDİ

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi de işkenceye tepki göstererek, “İşkence yasağı ihlal edilmiştir” açıklamasında bulundu. “Suçu ne olursa olsun insanlık onuruyla bağdaşmayan muameleler kabul edilemez. Kolluk görevlileri intikam duygusuyla hareket edemezler. Sorumlular hakkında soruşturma başlatılmalıdır” değerlendirmesi yapıldı.

ÇHD: İŞKENCE, ALENEN TERCİH EDİLİYOR

Çağdaş Hukukçular Derneği de işkence fotoğraflarıyla ilgili açıklama yaparak, konunun takipçisi olacağını ve işkence mağdurlarına gönüllü hukuki destek vereceklerini duyurdu. “İşkence devlet geleneği olarak sürmeye devam ediyor” denilen açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun daha önce yaptığı bir açıklamaya yer verilerek, işkencenin ‘alenen tercih edildiği’ vurgulandı. Açıklamada, “Emniyet teşkilatının idari anlamda hiyerarşik amiri olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘suçla mücadele’ adı altında, polislerine ‘bacaklarını kırmazsanız görevinizi yapmamış olursunuz, merak etmeyin size bir şey olmaz, varsa cezası tüm sorumluluğu ben alıyorum’ şeklinde yapmış olduğu daha önceki açıklamalar da göstermektedir ki insanlık suçu olan işkence bir devlet yöntemi olarak, tercih edilmektedir” denildi.

GERGERLİOĞLU: ESKİDEN GİZLİ YAPILIRDI, ŞİMDİ ÇIĞLIKLAR DÜNYAYA DUYURULUYOR

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, işkencenin eskiden gizli yapıldığını ancak şimdi alenileştiğini kaydederek, “İşkencenin mazereti yoktur, suçluysa adil yargılar, cezasını verirsin. Hepimiz amasız işkenceye karşı olmalıyız. İşkence eskiden gizli yapılmaya çalışılırdı, şimdi çığlıklar dünyaya duyurulmaya çalışılıyor..!” yorumunda bulundu.

YENEROĞLU: GÖRÜNTÜ VE İDDİALAR KORKUNÇ

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, görüntülere sert tepki gösteren isimlerden biri oldu. Yeneroğlu, işkencenin derhal ve etkin bir şekilde araştırılması gerektiğini belirterek, “İşkence insanlık suçudur! Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde işkence yapıldığına dair görüntü ve iddialar korkunçtur. Somut verilere dayandırılan işkence iddiası ‘ama’sız ‘fakat’sız acilen etkin bir biçimde soruşturulmalı, şüpheliler hemen açığa alınmalıdır!” ifadelerini kullandı.

TANRIKULU: ELİNİZDEKİ İMKANLARLA HEMEN ULAŞABİLİRSİNİZ

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İçişleri ve Adalet Bakanlığı’na seslenerek, “Sosyal medyada #işkence görüntüleri ve sesleri çekilen videolar var. Buradan paylaşmıyorum. Elinizdeki imkanlarla hemen ulaşabilirsiniz. İşkence suçtur, insanlığa karşı suçtur. Gereğini yapıp kamuoyunu bilgilendirmelisiniz” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ