Diyarbakır Newrozu'u on binlerle başladı

Tüm engellemelere rağmen Newroz on binler "na" diye diye meydana aktı..
Günlerdir hazırlıkları yapılan Diyarbakır Newroz’u başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sabahın ilk ışıklarında Newroz alanına rengarenk kıyafetleriyle yürüyen Diyarbakırlılar, geldikleri alanda Newroz halayına durdu.

Tutuklu olan HDP eş genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, tüm tutuklu HDP’li siyasetçiler adına ortak Newroz mesajı yayımladı: "Zulmün ve zalimin karşısında da boyun eğmeyecek, diz çökmeyeceğiz. Halkımızın onurunu her yerde koruyacak ve mutlaka kazanacağız"

Bu yıl “Mutlaka Kazanacağız” sloganıyla kutlanan Diyarbakır Newrozu’nda alan dolup taştı. Hep bir ağızdan "na" (hayır) diye haykırıldığı alana onbinler akmaya devam ediyor. 


Diyarbakır’dan yüz binleri bir araya getiren Newroz’da alan neredeyse dolarken, program saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.Halen on binlerce kişi arama noktalarından içeri girmeye çalışıyor. Kentin farklı noktalarında ise on binlerce yurttaş duraklarda Newroz alanına ulaşmak için araç bekliyor.

Arama noktalarında ise sırasını bekleyen kimi yurttaşlar çalan müzik eşliğinde oynayarak ilerlerken, polisler aramalarda engeller çıkarıyor. En fazla gelişin olduğu 1 Nolu girişte polisler yurttaşları uzun süre bekletti. Burada toplanan binlerce yurttaş polis barikatlarına yüklenerek kaldırmak istedi. Yaşanan gerginlikte polis kitleye gaz bombaları ile müdahale etti. 

Özellikle sahne önünde yoğun bir birikme olurken, yüz binler alan içinde halaylar kurarak, müzik eşliğinde eğleniyor. Kundaktaki bebekten, tekerli sandalyeli engellilere, genç, yaşlı Diyarbakırlılar renkli görüntüler de oluşturuyor. Bugün için hazırlanan kıyafetler, yazmalar, süsleri kuşanan kadınlar, zılgıtlarıyla coşkuyu arttırıyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ