Diyanet, 29 Mayıs’ta camilerin fethine çıkıyor

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, salgın sonrası ilk cuma namazını “İstanbul’un fethi”nin yıldönümü olan 29 Mayıs’ta Sultanahmet Meydanı’nda kıldıracağını açıklayarak, “O gün camilerin fethini gerçekleştireceğiz” dedi.


Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen cuma namazlarına 29 Mayıs’ta İstanbul’da Sultanahmet Meydanı’nda başlanacağını açıkladı.

CAMİLERİN FETHİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ


İmam Hatipliler Derneği ÖNDER’in YouTube kanalında yayınlanan “Bayram Özel Sohbeti” programında açıklamalarda bulundu. 29 Mayıs’ın İstanbul’un fethinin 567’nci yıl dönümü olmasına atıfta bulunan Erbaş, “Şimdi vakit geldi. 29 Mayıs Cuma günü, fethin sembolü olan o günde camilerin fethini gerçekleştireceğiz inşallah. Bunun da ilhamını Cenâb-ı Hakk kalbimize düşürdü. Bir gece böyle… Sabahleyin hemen aradım yetkilileri. Onlara da teklif ettim. Onlar da müzakere sonucu hemen Cumhurbaşkanımız açıkladı” dedi.

CUMA NAMAZI SULTANAHMET MEYDANI’NDA KILINACAK

Cuma namazının kılınacağı meydanın adının sorulması üzerine de Erbaş, “İnşallah büyük ihtimalle Sultanahmet Meydanı olacak inşallah. Sultanahmet’le Ayasofya arasında bir yer düşünüyoruz, bir değişiklik olmazsa. Orada ben hutbeyi okuyacağım ve bütün Müslümanlara hitap edeceğiz inşallah” diye konuştu.

CAMİLERE KİŞİSEL SECCADE İLE GİDİLECEK

Diyanet İşleri Başkanlığı, camilerde kılınmaya başlanacak cuma namazı için alınması gereken tedbirlere ilişkin afiş yayınladı. Başkanlığın internet sitesinde yer alan afişte camilerin abdesthane ve tuvaletlerinin kapalı olacağı için abdestin ev ve iş yerlerinde alınması, camide bulunulduğu süre içerisinde maskenin çıkarılmaması ve kişisel seccadeyle gelinmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca afişte, hastalık belirtisi taşıyanlara namazı evde kılmaları tavsiyesinde bulunuldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ