DEVA: Çoklu baro Anayasa’ya aykırıdır, yargıya ağır darbedir

AKP ve MHP oyları ile gece yarısı kabul edilen Avukatlık ve Baroların seçim sisteminde yapılan kanun değişikliğine Deva Partisi’den ağır eleştiriler geldi.


DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, "Söz konusu değişiklik, Türkiye hukuk sistemine vurulan ağır bir darbedir" değerlendirmesinde bulundu.

Yeneroğlu düzenlemeyle ilgili “Demokrasiye, Anayasaya ve Anayasa Mahkemesi’nin geçmişteki kararlarına aykırıdır” ifadesini kullandı. Amacın kurumları kontrol altında tutmak olduğunu söyledi:


“Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde, iktidar partisi kendi kontrolüne alamadığı kurumların yapısını yasa değişiklikleri marifetiyle alt üst edip kontrol altına alma çabası içerisine girmez. Bu ancak kuvvetler ayrılığı fikrine tahammülü olmayan, otoriter bir anlayışın sonucudur ki, maalesef yapılan bu değişiklikle birlikte yargının vazgeçilmez unsuru olan avukatlık mesleği çok ağır bir yara almış ve zaten pek çok sorunla boğuşan yargı sistemimiz bir kez daha zayıflatılmıştır.”

‘YARGIYA GÜVEN TAMAMEN KALKAR’

Yeneroğlu düzenleme ile Türkiye’de yargıya güvenin tamamen ortadan kalkacağının altını çizdi. “Baroları parçalayarak, iktidarın güdümünde bir savunma yaratmaya çalışmak zaten zayıflamış olan yargıya güveni tamamen ortadan kaldıracaktır. Ayrıca TBB’nin seçim sisteminin değiştirilmesi de temsilde adalet ve demokrasi ilkelerine açıkça aykırıdır. ”

‘İKTİDAR KURUMLARI ÇÖKERTİYOR’

Yeneroğlu iktidarın kurumları ötekileştirdiğini ve yapısı ile oynadığına dikkati çekti.”İktidar, kendisine karşı olan her denge ve denetleme mekanizmasını ya terör örgütü destekçiliği söylemi ile ötekileştirmekte ya da devlet mekanizmalarını kullanarak yapısı ile oynamaktadır. Ayrıca yasa değişikliğinin gündeme geldiği andan bugüne kadar avukatların ve baroların görüşünün dikkate alınmaması, aksine avukatlar ve baroların, kendi inisiyatifleriyle seslerini duyurmak için yürüyüş yapmaya çalıştıklarında engellenmesi, komisyon görüşmelerine alınmamaları ve hükümetin talimatı altında hareket eden polisler tarafından şiddete maruz bırakılmaları demokratik bir toplumda kabul edilmesi mümkün olmayan uygulamalardır. ”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ