​Dersim - Tunceli tartışmasında son durum

Tunceli Belediyesi tabelasının değiştirilip yerine Dersim Belediyesi tabelası asılması ile ilgili tartışma devam ediyor.
Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye binasındaki "Tunceli" tabelasının "Dersim" olarak değiştirileceğini belirtmiş ve ulusalcılarla milliyetçilerin tepkileriyle karşılaşmıştı.


Ardından bir açıklama yapan Maçoğlu, kararının ancak valilik onayıyla uygulanabileceğini söyledi. 

Sosyal medyada da hararetle tartışılan konuyla ilgili, Dersim Araştırmalar Merkezi'nden bir açıklama geldi ve, "Son iki gündür sosyal medya ortamında sürdürülen ‘’Dersim’’ tartışmalarını endişe ve üzüntüyle izliyoruz" denildi.

Açıklama şöyle:

"Tarihsel değerlerimizi, kimliğimizi hedef alan bir saldırı furyasıyla karşı karşıyayız. Adeta bir akıl ve vicdan tutulması yaşanıyor. 1938 Katliamı yetmemiş olmalı ki tekrar katliam çağrısı yapılıyor. 38 Katliamında 60 bin üzerinde sivil insanın katledildiği unutuldu mu?! Munzur’un günlerce kan akması hafızalardan silindi mi yoksa?! Bu nasıl bir vicdansızlıktır ki bir tabela tartışması yüzünden faailler katliam için mezarlarından uyandırılmak isteniyor! 
Seyid Rıza’nın deyimiyle ‘’Ayıptır, zulümdür, cinayettir.’’ 

Dersim, Dersim’dir. Dersim yazılır ve Dersim olarak da okunur. ‘’Dersim’’ ismi bu coğrafyanın hem hafızası hem de tarihsel mührüdür. Kadim bir isimdir ve Alevi inancıyla özdeş tutulur. Din, dil, renk gibi farklılıkların ayrı görülmediği, 72 millete bir nazardan bakıldığı ‘Rıza Şehri’dir. 

1935 yılında kanun zoruyla çıkarılan ve halkımıza dayatılan ‘’Tunceli’’ ise, Dersim’e yapılan operasyonun adıdır ve katliamla özdeş bir isimdir ki bu ismin asimilasyon amaçlı konduğu belgelerle de sabittir.

 ‘’Tunceli’’,  Dersim’in kıyım fermanı olan 2884 sayılı Tunceli Özel Kanunu’nun ‘özel’ üretimidir. Halkta bir karşılığı yoktur. Asimilasyona uğramış kişilerin dışında bir aidiyet oluşturmamıştır.

Bu gerçekler bilindiği içindir ki kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı, Başbakanlar ve muhalefet partisi liderleri de ‘’Dersim’’ ismini telaffuz etmiş, ismin geri verilmesi tartışmaları yaşanmıştı.

Kentimizde ve ilçelerimizin bir çok yerinde kültürümüze, inançsal dünyamıza yabancı bir çok simge ve isim var. İnsanlarımız kendilerine yabancı olan bu isimlere tahammül gösterip saygıda kusur etmemektedir. 

Tunceli belediyesine ‘’Dersim’’ tabelası takılması ve şehrin girişine ‘’Dersim-Tunceli’’ yazılması HDP belediyesi kararıyla uygulanmıştı. Dersim Belediyesine kayyım atandıktan sonra, kayyım vali, halkın en büyük değeri olan ‘’Dersim’’ ismini kaldırmış, halkın nazarında katliamla özdeş olan ‘’Tunceli’’ ismini geri getirmişti.

Şimdi halkın oylarıyla seçilen Dersim Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi, halkın talebi doğrultusunda belediyenin tabelasını geri takma kararı almıştır. Dahası şehrin girişindeki tabelaların da değiştirilmesi kararı alınmalıdır. Halkın bu yönlü irade beyanı vardı zaten, önceki belediyelerimiz bu iradenin gereğini yapmıştı. Belediyemize Dersim tabelasının asılması ve şehrin girişine de iki dilli tabelaların asılması halkımızın talebidir, uygulanmalıdır.

Söz yetki ve karar Dersim halkının ve onların seçtiği Belediye Meclisinindir. Dersim belediyesi Meclisi halkımızın iradesidir ve bu iradenin aldığı kararlara saygı gösterilmesi gerekiyor. Belediye tabelasında ‘’Dersim’’ isminin olup olmaması ve şehrin isminin değiştirilip değiştirilmemesi bir yürütme makamı olan valiliğin yetkisinde değildir. Şehrimizi de, kendimizi de biz yönetiriz. Valilik vb yürütme makamları da halkın iradesine saygı göstermelidir.

Bu bağlamda da Belediye Başkanımız sayın Fatih Mehmet Maçoğlu, halkın meclis üzerinden iradeleştirdiği kararı uygulamalıdır.

Bizler, Belediye Meclisimizin aldığı bu kararı destekliyoruz. Karar doğrudur ve derhal uygulanmalıdır."

Benzer bir açıklama da Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezi'nden geldi:

"Dersim Harde Dewreş / Erde Dewreş Hakk’ın cemal meydanı. Hakikat arayışının ısrarlı koruyucusu. Topraklarımıza verdiğimiz nam ise Dersimdir. On yıllardır Dersim’i kurumlar bu konuda ısrarlıdır. Tunceli ismi halkın rızası değil. Halkımızı kırıma uğratanların verdiği isimdir. Dersim ismi Hdp Dersim belediyesinin halkın iradesi yok sayılarak gasp edildikten sonra. Kayyumun ilk işi Dersim ismini belediyeden indirerek Tunceli ismini kullanması ve Dersim ibareli birçok tabelayı Tunceli olarak değiştirmesi oldu.

Reya Heq / Hakk Yol Alevi Halklarına reva görülen bu yaklaşım. 1.000 yılların katliam zihni ile aynı zihindir. Reya Heq / Hakk Yol Alevi toprakları rızalık mekanlarıdır. Bu mekanlar namlarını üzerinde yaşayanların rızası ile almışlardır. Bizler katillerimizin isimlerinin verildiği Havaalanlarından, köprülerden geçiyor, okullarında tedrisat görüyor, duraklarında otobüs bekliyoruz. Tarihi ile yüzleşme korkusu ile tüm ülkenin bedenini ruhunu kirleten ırkçılıkla yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Hakk Yol vicdan yolculuğudur.

124 bin Nebi’ini Hakk sözlerini, Velayet makamının  sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz. Rızalık gerçeğinin yaşayacağı Vatanların sınırsız savunucularıyız. Demokratik olgunluğun ırkçılıkla kirletilmediği 72 Halk nuruna niyaz olmuş cümle varlığı Hakk Cemali bilmiş gerçeğin savunucularıyız. Bildiğimizde, gördüğümüzde az değildir. Vicdansızı, kana susamış urlaşmış  zihinleride tanırız. Küllisi Yol’da olmaktadır. Bizde bu Kulli halin Hakk olanı yaşaması için gayret edenleriz. Irkçılık rızalı olmayan, ikrarsızlıktır. Hakk cümle canı ikrarsızlardan korusun. Xızır yardımcımızdır.

Dersim ismi Dersimlilerin kadim namıdır. Belediyesi ise halkının dönemsel iradesi. Dersim ismini bugüne kadar kullanırken kimseye sorma gereği duymadık. Duymayacağız da, üst makamlardan medet umarak Dersim isminin kalıcılığı üzerine kelam kurmak. Dersimlilik gerçeğinden azade olmak olur. Belediye Başkanlığı Dersim Halkı’nın kadim geçmişine sahip çıkma gücünü ısrarlı temsil etmek zorundadır. Hakk bilen toplumuna verdiği ikrarda durandır."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ