Deniz Yücel'in tazminat talebi reddedildi

Die Welt gazetesinin İstanbul muhabirliğini yaptığı sırada tutuklanarak bir yıl cezaevinde kalan gazeteci Deniz Yücel'in açtığı tazminat davası mahkeme tarafından reddedildi.


İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmaya Deniz Yücel katılmazken, avukatı Veysel Ok müvekkilinin gözaltı süresinin tespit edilmesini, uğradığı zararın belirlenmesini ve buna uygun olarak tazminat ödenmesini talep etti. Ancak mekheme bu talepleri reddetti.

Yaklaşık bir yıl Silivri Cezaevi’nde kalan gazeteci Deniz Yücel, cezaevinde işkence gördüğünü öne sürmüş ve haksız ve hukuka aykırı olarak tutuklu kaldığı süre için 2 milyon 980 bin TL talebi ile tazminat davası açmıştı.


Gazeteci Deniz Yücel hakkında haberleri nedeniyle “örgüt propagandası yaptığı ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” iddiasıyla 18 yıla kadar hapis cezası isteniyordu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameyi kabul eden mahkeme, Yücel'in tahliyesine karar vermişti. 

Almanya vatandaşı Gazeteci Deniz Yücel’in tutukluluğu Almanya ile Türkiye arasında krize neden olmuştu. Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve dönemin Başbakanı Binali Yıldırım'ın görüşmesi sırasında konu gündeme gelmiş, Merkel, Yücel hakkındaki iddianamenin bir an önce hazırlanmasını istemişti. Yıldırım da “Kısa sürede gelişme olabileceğini düşündüğünü” söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Yücel'in serbest bırakılma ihtimali ile ilgili, "Hiçbir surette olmayacak, ben bu makamda olduğum sürece asla” demişti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ