Deniz Kuvvetleri’nde 8 aylık karantinaya ‘Saray’lı isyan

Mart ayından beri gemilerde karantinada bulunan deniz kuvvetleri personelinin yakınları Saray’ı işaret ederek tepki gösterdi: “Birilerine her gün test yapılırken deniz kuvvetlerine neden test yapılmıyor!”
 Dünyayı saran koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmesiyle beraber Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çalışan personel gemilerinde karantinaya alındı. Personeller yaklaşık 8 aydır ailelerine hasret yaşıyor.

“ÇOCUKLARIMIZ BABALARININ YÜZÜNÜ UNUTTU”

Sözcü’den Fatma Vurgun’un haberine göre “pandemi” gerekçesiyle yollanmayan personellerin aileleri sosyal medya üzerinden seslerini Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a duyurmaya çalışıyor. Gemide tutulan personelin aileleri, “Çocuklarımız, babalarının yüzünü unuttu. Birilerine her gün test yapılırken deniz kuvvetleri personellerine neden test yapılmıyor?” diyerek duruma isyan ediyor.


YANLIŞLIKLA BİR GÜN HATIRLARSINIZ

Sosyal medya üzerinden yetkililere yollanan mesajlardan bazıları ise şöyle:

D.A: Deniz kuvvetleri personeli eşim korona yüzünden aylardır eve gelmiyor. Öğretmenim. Kızımla bir başıma kendimi koruyacağım diye aklım çıkıyor. Ama okullar açılıyor, aklım almıyor!

H.K: Ne zaman döneceği belli olmayan eşlerimizi bekliyoruz.

M.B: Beklemeye devam ediyoruz. Sizlerin evinize gittiğiniz eşlerinizi, çocuklarınızı gördüğünüz gibi belki olur da bir gün yanlışlıkla hatırlarsanız aileleri vardı diye eşlerimizi gönderirsiniz…

“VİRÜS SADECE GEMİLERDE Mİ BULAŞIYOR?”

B.S: Gemideki personele de esneklik gelsin. Bir ay sonra doğum yapacağım ve eşimin yanımda olup olamayacağını bile bilmiyorum. Bu psikolojiden kurtarın bizi.

G.B: Limana yanaşılıyor ama gemiden inmek yasak! Onların da bir ailesi var! Bunaldı hepsi! Virüs sadece gemilerde mi bulaşıyor? Diğer kuvvetler neden serbest?

Z.K: Çocuğumun gözyaşı hakkını helal etmiyorum. Yazıklar olsun!

“DENİZCİLİĞİN FITRATI BU”

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları ise personellerin gemiden çıkarılmadıklarını doğruladı. Yaptıkları açıklamada, “Tüm gemilerde dahili havalandırma olduğu için herkes aynı havayı soluyor. Bir kişinin korona olması fırkateyndeki 300 kişinin korona olması demek. Olağanüstü bir hal yaşanıyor. Ailelerimiz çok kıymetli fakat denizciliğin fıtratı bu” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ