Darbe Komisyonu; Erdoğan, Yıldırım ve Fidan'a soru sormaktan vazgeçti

Darbe Komisyonu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a yazılı soru sormaktan vazgeçti.
TBMM Darbe Araştırma Komisyonu, Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar’a yazılı olarak 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soru yöneltirken, komisyonun soru hazırlığı yaptığı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a da MİT Müsteşarı Hakan Fidan gibi yazılı soru sorulmasından vazgeçildi. Komisyon hem Erdoğan hem de Yıldırım’a yöneltilecek sorular için hazırlık yapmıştı.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, TBMM Darbe Araştırma Komisyonu; bu hafta içinde Genelkurmay Başkanı Akar, Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazılı olarak soru iletileceği kamuoyuna yansımıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a darbe girişimini kimden öğrendiği, Başbakan olarak görev yaptığı dönemde 17-25 Aralık öncesi Milli Güvenlik Kurulu’nda cemaatle ilgili herhangi bir konunun gündeme gelip gelmediği sorularının yöneltileceği, ayrıca ABD ve AB’nin cemaat hakkındaki tutumlarını değerlendirmesi talep edileceği belirtilmişti. Başbakan Yıldırım’a iletilecek sorular arasında ise Türkiye’de istihbarat hizmetlerinin MİT, Genelkurmay, Emniyet ve Jandarma arasında bölünmüş olmasının aksaklıklara neden olup olmadığı, var olan aksaklık ve eksikliklerin nasıl giderilebileceği konusu yer alıyordu. Başbakan Yıldırım’a darbe olacağına ilişkin bir kanaatinin olup olmadığı ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la görüşüp görüşmediği gibi soruların iletilmesi yönünde hazırlık yapılıyordu.

Genelkurmay Başkanı Akar’a yöneltilen soruların kamuoyuna yansımasının ardından komisyon Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’a soru sormaktan vazgeçti. Muhalefetin söz konusu isimleri komisyonda dinleme talepleri bulunurken, komisyonun yazılı olarak soru iletilmesinden bile vazgeçmesi akılları karıştırdı.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ