Dakika dakika seçimde yaşanan O OLAYLAR

Türkiye'de oyların kullanılmasından itibaren yaşanan olaylar dakika dakika şu şekilde gerçekleşti.
Canlı Blog | SEÇİM
    16.03 | Erzurum’un Karaçoban ilçesi Kopal Mahallesi’nde oy kullanma işlemleri sırasında çıkan tartışmada, 3 kişi açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi.

Medyablok’tan Fırat Yeşilçınar’a konuşan CHP Karaçoban İlçe Başkanı Hüsnü Yılan, olayın Kopal İMKB Ortaokulu’nda meydana geldiğini aktararak, “İçişleri Bakanlığı’ndan buraya görevli 24 kişi geldi. Biz bunu kabul etmedik, tepki gösterdik. Sonrasında ise ismini bilmediğim AKP Erzurum milletvekili aday adayı olan genç biri geldi. Onun da durmasını kabul etmedik. Kavga çıktı. Ateş ettiler. İyi Parti ilçe başkanı Mehmet Sıddık Durmaz, oy kullanan bir vatandaş ve Agit Yazan yaşamını yitirdi” dedi.


Yılan saldırının ardından sandıklarda tek başına kaldığını ve desteğe ihtiyacı olduğunu ekledi.

15.56 |AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, oy vermediği halde Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Akgül Ulusoy İlkokulu’nu ziyaret etti. Akdoğan, “Oy vermeye mi geldiniz?” sorusu üzerine ziyarete geldiğini açıkladı. Bunun üzerine yurttaşlar, Akdoğan’a tepki gösterdi. Akdoğan, okulu terk etmek zorunda kaldı.

15.43 | Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, “Usulsüz oy kullanan ve yaralama olayına karışanların yakalanması için gerekli talimatlar en hızlı şekilde verilmiştir. Suruç Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatı üzerine usulsüz oy kullanmaya çalıştığı tespit edilen 4 kişi, oy pusulalarıyla birlikte yakalanarak gözaltına alınmıştır” açıklamasında bulundu.

15.40 | CHP Parti Meclisi üyesi Eren Erdem, usulsüzlük tespit edilen 100’e yakın sandığı iptal ettirdiklerini söyledi. Erdem, sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı mesajında; “Arkadaşlar, usulsüzlük yapılan 100’e yakın sandığı iptal ettirdik. Panik yok! Herşey güzel olacak” ifadelerini kullandı.

15.37 | Adana’ın Seyhan ilçesinde Fatih Terim Anadolu Lisesi’nde polis silah zoruyla halkı okul dışına çıkardı. Zırhlı araçların okul bahçesini ablukaya aldığı öğrenildi.
15.31 | Erzurum Şair Nefi Ortaokulu 1353 No’lu sandık başkanının tutanaklara el koyduğu öğrenildi.

15.30 | Mersin’de Toroslar İlçe Seçim Kurulu’na üye olduğu tespit edilen bir kişi elinde çok sayıda zarf ve 2 adet mühürle Çağdaşkent Anadolu Lisesi’ne girmek isterken müşahitlerce engellendi.15.25 |Antalya Anadolu İmam Hatip Lisesi 2240 no’lu sandıkta sandık kurulu başkanı seçmenin elinden aldığı zarfı sandığa kendisi atmak istedi. Arbede yaşandı İyi Parti müşahidi gözaltına alındı.15.19 |Urfa Akçakale ilçesi Bolatlar ve Vize mahallelerinde yurttaşların AKP dışında farklı bir partiye oy vermelerine izin verilmiyor, seçmenlere mühür ve pusula verilmezken oyların açık şekilde verildiği öğrenildi.

15.16 |YSK kararıyla Hakkari’de sandıkları taşınan yurttaşlar, 25 kilometre yol yürüyerek sandığa ulaştı, oylarını kullandı.14.51 | Bornova’da Çimetaş İlkokulu’na konvoy halinde gelen AKP milletvekili adayı Necip Nasır ve AKP gençlik kolları üyeleri, tepki gösteren HDP’lileri darp etti. Okul bahçesinde uzun namlulu silahlarla polisler bekliyor.14.36 | AKP’li seçmen, toplu oy kullandığına dair görüntü paylaştı!

Muş’ta Hasköy’ün Sungu mezrasında AKP’li bir seçmenin toplu oy kullandığına dair görüntü ortaya çıktı.

HDP Muş Milletvekili adayı Mensur Işık’ın Twitter üzerinden paylaştığı görüntülerde, AKP’li seçmenin “Mehmet Emin Şimşek’e rağmen Akparti” notuyla iki kez oy kullandığı görülüyor. Öte yandan yine aynı ilçeye bağlı Düzkışla, Şemlak, Tandoğan köyleri ile Sungu ve Karaağaç beldesinde toplu ve açık oy kullanıldığı iddia edildi. Çok sayıda şikayetin geldiği bu bölgelere giden HDP’lilerin de bu durumu teyit ettiği bildirildi.

HDP’liler İlçe Seçim Kurulu’na şikayette bulundu.

14.33 | Ankara Çankaya’da bulunan TSK Mehmetçik Vakfı Hafize İhsan Payaza İlkokul ve Ortaokulu’nda hukuksuzca seçmen listesinde isimleri yer alan jandarma okulu öğrencilerinin oy kullanmaya devam ettiği ve listelere 3200 kişinin eklendiği bildirildi.
14.31 | Ankara’da Batıkent Anadolu Lisesi’nde AKP’li sandık kurulu başkanı kullanılmış oyları sandık dışına atarken yakalandı. Duruma ilişkin tutanak tutuldu.

14.30 | Urfa Valiliği’nden yapılan açıklamada, saldırılara ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmazken “Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Suruç ilçemizde çıkan olaylarda ölü olduğuna dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

14.24 | Suruç’ta AKP’li milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız’ın adamları oy kullanılan okulda deyim yerindeyse terör estirdi. Yıldız ve yakınlarının saldırdığı HDP’lilerden biri bıçaklandı. Mezopotamya Ajansı muhabiri Arjin Dilek Öncel, saldırı üzerine polise sığınmak zorunda kaldı.

14.22 | Evrensel gazetesi, Malatya’da Atatürk Ortaokulu ve Özel İdare İlkokulu’nun etrafında plakasız araçların olduğunu bildirdi.

 

14.10 |Urfa’nın Suruç ilçesinde Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde sandık başında arbede çıktı. Arbede, Kara Mahallesi’nde bulunan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde meydana geldi. Arbedede bıçak ve silah da kullanıldı. Sosyal medyada yaşamını yitiren bir şahsın olduğu iddiası dolaşıma girse de TTB’den bir kaynak, Suruç’ta ölenin olmadığını ancak yaralının olduğunu bildirdi.

13.42 | Ankara’da Yüksek Seçim Kurulu’nun binasına çıkan tüm yollar kapatıldı.

YSK etrafında görevlendirilen polisler “yasak” diyerek gazetecilerin fotoğraf çekmesine engel olmaya çalıştı. Çankaya Belediyesi etrafından başlayan bariyerler GMK ve Atatürk Bulvarı boyunca YSK’ya çıkan bütün yolları kontrol altına alırken yakın sokaklar ise tamamen kapatıldı. Ayrıca, YSK önünde 6 midibüs polis, 3 ego otobüsü ve 1 polis minibüsü yer aldı.

13.37 | CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, yaşanan hile ve usulsüzlüklere dikkat çekerek “Ne yaparlarsa yapsınlar, kaybedecekler. Hileyle hurdayla seçim kazanma dönemi artık bitti. Bu yöndeki haberlerle sakın yılgınlığa, karamsarlığa kapılmayın. Sandığa gidin, oyunuzu kullanın, umudunuzu asla yitirmeyin. Ben canım pahasına oyunuza sahip çıkacağım, başaracağız” dedi

Havaya ateş açılarak durdurulan otomobilde 4 çuval oy pusulası ele geçirildi!

13.33 |Urfa’nın Suruç ilçesinde polisin havaya ateş açarak durdurduğu otomobilde, okullara götürülmek üzere önceden mühürlendiği ileri sürülen 4 çuval oy pusulası ele geçti. Otomobildeki 3 kişi gözaltına alındı.

Bugün öğle saatlerinde, Mızar Mahallesi yolu üzerindeki Bilge İlkokulu’na otomobille çok sayıda mühürlü oy pusulası getirileceği ve sandıklardakilerle değiştirileceği bilgisi üzerine polis, çalışma başlattı.

Ekipler, okul yakınında 27 BSU 52 plakalı otomobile dur ihtarında bulundu. Aniden hızlanan otomobil, polisin havaya açmasıyla durduruldu. Bu sırada araçta bulunan 3 kişi, çuvallardaki oy pusulalarını yola attı. 4 çuval oy pusulası ele geçirilen otomobildeki 3 kişi gözaltına alındı.

13.30 | İstanbul Fatih’te Kocamustafapaşa İlkokulu’ndaki bir sandıkta çıkan arbedeyi görüntülemek isteyen yurttaşın telefonuna ve kimliğine el konuldu. Yurttaşın sandıklara geçişi engelleniyor.

13.20 | İstanbul Kağıthane’deki Mehmet Akif Ersoy İlokulu’nda AKP’li mahalle temsilcileri, İyi Parti Milletvekili Ümit Özdağ’a saldırdı.

13.15 |Sultangazi’deki Hüseyin Ersu İlköğretim Okulu’nda CHP’li kadın müşahit ve avukatlar, şalvarlı erkekler tarafından iki kez saldırıya uğradı ve tehdit edildi. Yaşananlar üzerine CHP milletvekili Ali Şeker’in okula doğru yola çıktığı öğrenildi.

13.12 |Ankara Sincan’da 6 Oy ve Ötesi gönüllüsü darp edildi, polis biber gazı kullandı. Okulda AKP’liler ‘Recep Tayyip Erdoğan’ sloganları attı.13.07 | Antalya’nın Konyaaltı ilçesi Hurma mahallesinde Fettah Tamince Meslek Yüksekokul arka kapısındaki portakal bahçesinden bazı şahısların okul bahçesindeki diğer şahıslara çuvallar verdiği iddia edildi.

13.03 | Bingöl Elmalı köyünde oy kullanılan okulların polis ve asker ablukasında olduğu; seçimleri izlemek üzere bölgeye gelen AGİT heyetine engellemelerde bulunulduğu bildirildi.

13.02 | CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, bir basın toplantısı yaparak “Urfa valisi başta olmak üzre il ve ilçe seçim kurullarına sesleniyorum Urfa’daki süreç pis kokular üreten süreçtir. Silahlı çetelerin dolaştığı bir yerde güvenli seçim ortamını sağlayamazsınız. Milletin oyunu masada çaldırmamaya kararlıyız” dedi.

12.52 | 290 seçmeni bulunan Suruç Ortabostancı köyündeki Bostancılar Ortaokulu’nda AKP’liler okul basarak 100 civarında ek oy attı.

12.31 |Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Zeyrek köyünde AKP damgalı oy pusulalarının çıktığı bildirildi. İtirazlar üzerine arbede yaşandığı, sandık görevlilerinden birinin silahlı olduğu, asker ve korucuların silahla okulun içinde gezdikleri aktarıldı.

  

12.30 | YSK Başkanı Sadi Güven, Suruç’taki iddialara ilişkin yaptığı açıklamada, “Suruç’taki bazı sandıklara yönelik asayişle ilgili iddialar konusunda, idari ve adli işlem için gerekli girişimlerde bulunulmuştur” ifadelerini kullandı.

12.21 | Yaşanan saldırı, usulsüzlük ve hilelerin ardından yapılan şikayetler üzerine Urfa’nın Suruç ilçesinde söz konusu durumların yaşandığı sandıklarda oy verme işlemi durduruldu.

12.20 | Diyarbakır Yunus Emre İlkokulu’nda HDP’li görevliler polis tarafından gözaltına alınmakla tehdit ediliyor ve görevli oldukları sandıkların alanına alınmıyorlar.

12.18 | Diyarbakır Bağlar Kuşyolu Meslek Lisesi’nde bulunan tek sandığa 2011’de resmi görevli olan Fatma Güneş sandık başkanı tarafından sandık alanına alınmıyor.

12.12 | İstanbul Kağıthane’deki Çeliktepe Ortaokulu’nda iki kere oy veren bir kişi tespit edildi. Durum tutanak altına alınırken şahsın okuldan tehditler savurarak çıktığı görüntülere yansıdı.

12.08 | Mardin Kızıltepe Akziyaret Köyü’nde muhtar, “oyları telef etmem” deyip halka oy kullandırmayarak oyları kendisi kullanıyor. Görevli öğretmen de darp edilerek dışarı atıldı.

12.04 |Urfa Merkez’de de Çeper Mahallesi’nde toplu oy kullanımı ve kadınlara oy kullandırtmamaya dair tutanaklar tutuldu.

12.02 | Ankara Altındağ Nazife Hatun İlkokulu’nda sandık kurulu görevlileri yaşlılarla birlikte oy kullanılan kabinlere giriyor. Görevliler, okumaya yazma bilmeyen vatandaşları “Bu Erdoğan’ın partisi, buna oy ver” diyerek yönlendiriyor. Avukatların şikayetleri tutanağa geçirilmiyor

11.56 |Diyarbakır’da Dicle Boğazköy’de rütbeli bir askerin sandığın başına oturup, “Size devletin gücünü göstereceğiz” diyerek halkın oy kullanmasını engellediği iddia edildi.

11.54 | Urfa’nın Suruç ilçesinde Süleymanşah İlkokulu’nda 1068 No’lu sandıkta birden fazla kişinin oy kabininde oy kullandığı görüntülendi.


11.48 | Gölcük’te Uğur Mumcu Ortaokulu’nda AKP’lilerin müşahitlere saldırdığı görüntüler paylaşıldı.

11.46 |CHP ve HDP, heyetlerinin veri topladığını, olayı incelediklerini ve Valilik ile görüşmede olduklarını ve kullanılan oyların iptali için başvuru yapacaklarını söyledi. Suruç’ta bu sayı artabilir. Hafif yaralı yurttaşlar var.

11.29 | İstanbul Bayrampaşa’da Ahmet Haşim İlkokulu’nda yapılan usulsüzlüğe tepki gösterilmesi üzerine arbede yaşandı. Arbedeyi görüntülemek isteyen yurttaş, AKP’lilerin saldırısına uğradı.

11.28 | Suruç’ta Gap Anadolu Lisesi’nde toplu oy kullanıldığına dair en net görüntüler paylaşıldı.

11.22 |Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Kamışlı köyü 1193 nolu sandıkta iki asker kapıyı tutarak oy vermek üzere sandığa gelen seçmenlere zorluk çıkarıyor.11.07 | Urfa’dan AKP’lilerin sandık görevlilerine yönelik baskı ve şiddet haberleri gelmeye devam ediyor. 2242 no’lu sandıkta AKP’lilerin müşahitleri “Seni parçalarım” diyerek sandıklara yaklaştırmadığı görüntüler paylaşıldı.

11.03 | İstanbul Büyükçekmece’de bir kişi oy kabininde fotoğraf çekti ancak sandık başkanı bu durumu tutanak altına almadı.11.02 | Adil Seçim Basın Merkezi’nin aktarımına göre; Ankara Barosu’ndan görevli avukat Hazal Serdar, Altaş Atatürk Teknik Meslek Lisesi’nde sandık kurulu başkanı tarafından sandık kurulu başkanının usulsüz işlemine itiraz etti. Başkan, Serdar’ı şikayet ederek polis tarafından zorla sandık alanından çıkarttırdı.

10.59 | İzmir’in Karşıyaka ilçesi Şemikler Anadolu Lisesi bahçesinde bir plakasız aracın görülmesi üzerine polis aracı kontrol etti. Araçta yapılan arama sonrasında araç okul bahçesinden çıkarıldı.10.56 |Suruç Anadolu Lisesi (Eski Suruç Lisesi) HDP müşahidi darp edildi. Sandığa 120 adetlik toplu zarf atıldı.

10.43 |Adana’da Ramazan Atıl Anadolu Lisesi’nde başka bir okuldan zarf getirdikten sonra ikinci kez oy kullanmaya çalışan bir kişi yakalandı.

    

10.40 |Küçükçekmece Atatürk Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde yaşlı veya engellilerin oy kullanması için asansör yok. Üst katlara çıkamayan yaşlı ve engellilere sandık görevlileri yardımcı olmuyor.

10.27 | Urfa’nın pek çok ilçe ve köyünde hile ve usulsüzlük haberleri geliyor. Bulduk Köyü’nde 2044 no’lu sandıkta kadınların oy kullanmasına izin verilmiyor. Geçit Köyü 1196 no’lu sandıkta kadınların yerine erkekler oy kullanıyor.

Yine Havlan’da 2098 no’lu sandıkta tüm müşahitler sandık başından uzaklaştırıldı.

Eyyübiye’de 2209 no’lu sandıkta başkalarının yerine oy kullanıldığı haberleri geliyor.

Kanatlı Köyü’nde 2110 no’lu sandıkta kadınların sandık başından gönderildiği, muhtarın “Biz sizin yerinize oy kullanırız” dediği öğrenildi.

Suruç’ta ise 1109-10-11-12 no’lu sandıklarda silahların gölgesinde oy veriliyor.

10.23 | Urfa Uluhan İmam Hatip Ortaokulu’nda bir kişi darp edildi. Darp edilen yurttaş, Jandarma Karakolu’nda ifade vermesinin ardından darp raporu alacak.10.20 |Bahçeşehir-Boğazköy İMKB Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi 2128 no’lu sandıkta AKP’li sandık başkanı, CHP’li asil sandık görevlisini dışarı çıkarmakla tehdit etti, kadın görevlinin üzerine saldırdı.

10.19 | CHP Konak ilçe başkanlığı İzmir Valiliği önünde hala asılı duran Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım pankartına ilişkin tutanak tutturdu.

10.12 | Urfa’nın Suruç ilçesinde Gap Anadolu Lisesi’nde kurulan 1044-1043 no’lu sandıklarda toplu oy kullanıldığına dair görüntüler paylaşıldı.

10.05 |İstanbul’da Sultangazi 75. Yıl Mahallesi İstiklal İlköğretim Okulu 1467 nolu sandıkta bir sandık görevlisi, yeminden sonra görev almak istedi ancak tutanak tutularak görevden el çektirildi.

09.48 | İstanbul Maltepe’de Feyzullah Turgay Ciner Ortaokulu’nda Feyzullah Çınar isimli şahıs, AKP rozetiyle sandığa geldi. Sandık görevlilerinin itirazı sonucu polis, “İşlem mi yapmamız gerekiyor” diye sordu. AKP 1. Bölge Milletvekili adayı ise durumu polise bildiren sandık görevlisine tehditkar biçimde adını sordu.

09.44 | İstanbul Sarıyer’de Kocataş Barbaros ortaokulunda bir seçmen kabinden iki adet zarfla çıktı. Tutanak tutuldu.09.36 | Adana’da Turgut Özal Bulvarı’nda Piri Reis Anadolu Lisesi ile Kaya Perde arasında AKP’nin giydirilmiş seçim arabası ile insan taşınıyor.

09.32 | Diyarbakır’da Mesut Yılmaz İlköğretim okulunda üç kişinin 1000 adet mühürlü zarf ve oy pusulalarıyla içeri girmeye çalışırken yakalandığı bildirildi.09.29 | İstanbul Maltepe Turgay Ciner Ortaokul 1120 no’lu sandık kabininde Erdoğan’a basılı mühürsüz oy pusulası bulundu.

09.26 | Adil Seçim Basın Merkezi’nin aktardığına göre; Urfa Eyyübiye’de Karaali Köyü’nde müşahitlerin sandık başına girmesi engellendi. “Seçim görevlileri girecek sonra müşahitler” denilmesine rağmen müşahitler içeri alınmadı. Sandık alanında yalnızca sandık kurulu üyeleri ve AKP’li müşahitler bulunuyor.

09.23 | İstanbul Bağcılar Demirkapı mahallesi Hasan Kağnıcı ilkokulunda plakasız araçlar görüldü.09.16 |Ankara Çankaya Sokullu Mehmet Paşa Anadolu Lisesi’nde, 2425 nolu sandıkta listede adı olmamasına rağmen bir sandık görevlisinin “adı var” diyerek iki kişiye oy kullandırdığı iddia edildi.

08.45 | Ankara Mamak Ege Lisesi 1304 No’lu sandıkta seçmenin üzerinden zarf ve pusula çıktığı bilgisi verildi.

08.34 |Erdoğan’ın oy kullanacağı Üsküdar’da bulunan Saffet Çebi Ortaokulu’nda hazırlıklar tamamlandı. Oy kullanacak için okula gelen yurttaşların üzeri aranırken, çevrede yoğun güvenlik önlemi alındı.08.27 | Seçim yasaklarına rağmen Üsküdar’da çekilen fotoğraf…
08.24 | Diyarbakır genelinde oy torbalarının açık geldiği ve pusulaların düzgün mühürlendiğine ilişkin yüzlerce şikayet var.08.00 | Türkiye genelinde oy verme işlemi başladı.

07.50 | Mersin Türk Telekom İlköğretim Okulu’nda torbaların açık geldiği ve konuya ilişkin tutanak tutulduğu bilgisi verildi.

07.19 | Üsküdar Kirazlıtepe Mahallesi Orhan Seyfi Orhon Ortaokulu bina sorumlusu oy verme işlemine 40 dakika kalmasına rağmen görevlileri içeri almıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ