Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 900. haftasında Galatasaray Meydanı'nda: Çok sayıda gözaltı var

Yıllardır kayıplarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri, polisin 700'üncü haftadan sonra kendilerine yasakladığı Galatasaray Meydanı'nda biraraya geldi.
Polis, 900'üncü haftada Galatasaray meydanına çıkmak isteyen Cumartesi Anneleri'ne saldırarak pek çok kişiyi gözaltına aldı.

Cumartesi Anneleri/İnsanları, ‘Kayıplar bulunsun, kaybedenler yargılansın’ şiarıyla 900’uncu hafta eylemini Galatasaray meydanında gerçekleştirmek istedi. 700’ncu haftadan beri yasaklanan meydana Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın girişine bir kez daha izin vermeyen polis, birçok kişiyi gözaltına aldı.
CUMARTESİ ANNELERİ’NE POLİS ABLUKASI 

Cumartesi Anneleri/İnsanları kayıplarının akıbetini sormak için sabah saatlerinde Galatasaray meydanında bir araya geldi. Bu sırada birçok polis, kalkan kurarak açıklama yapılmasına izin vermedi. Polisin saldırısıyla karşılaşan Cumartesi Anneleri/İnsanları ve gazetecilere desteği CHP Milletvekili Ali Şeker ile TİP Milletvekili Ahmet Şık verdi. Polis, gazeteci Zeynep Kuray’ı abluka dışına çıkarmaya çalışken, Şık polisin müdahalesine engel olmaya çalıştı.

NE OLMUŞTU? 

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Cumartesi günü İstanbul Taksim’de bulunan Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri’ne 25 Ağustos 2018’de polisler tarafından biber gazı ve plastik mermilerle saldırılmıştı. 700’üncü haftaya denk gelen bu saldırının ardından Galatasaray meydanı polis bariyerleriyle çevrilerek, eylemler yasaklanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ