CHP’li Çakırözer: SETA neden vergiden muaf? Neden ‘kamu yararına vakıf’?

Gazeteciler ve basın kuruluşları hakkında andıç gibi 'rapor' yayımlayan SETA hakkında CHP Milletvekili Utku Çakırözer soru önergesi verdi.
Gazetecileri fişleyen raporuyla gündeme gelen iktidara yakın düşünce kuruluşu SETA’nın 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla vergiden muaf tutulması Meclis gündemine taşındı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a SETA’nın neden ‘kamu yararına vakıf’ kabul edildiğini sordu.


‘BASINI SADECE OKURLAR TASNİF EDEBİLİR’

CHP’li Çakırözer, raporda BBC Türkçe, DW Türkçe, Amerika’nın Sesi, Sputnik Türkiye, Euronews Türkçe, Independent Türkiye,CRI Türk gibi basın kuruluşlarının Türkçe servislerinin ve Evrensel gibi zaten Türkçe yayın yapan gazatelerin hem haberlerinin hem de bünyelerindeki muhabirlerin çalışmalarının “savcı titizliği” ile incelendiğine dikkat çekti. Çakırözer, “Bir basın kuruluşunun haberlerinin eleştirmek herkesin hakkıdır. Ancak bunun ideolojik bir gözle tasnif edilmesi kimsenin görevi değildir. Bu hak sadece ve sadece haber alma hakkına hizmet edilen okuyucularındır, yani halkındır” diye konuştu.

‘BU DİLİ İDDİANAMELERDEN BİLİYORUZ’

Raporda kullanılan dilin çok tanıdık olduğunu da dile getiren Çakırözer, “Bizler bu dili gazetecilere yönelik polis raporlarından, istihbarat belgelerinden, soruşturma tutanaklarından, iddianamelerden biliyoruz. Bu dil, iktidarın hoşuna gitmeyenleri dile getiren gazetecileri suçlu olarak göstermeyi görev haline getirmiş siyasal yargının en sık başvurdu araçtır” dedi.

VERGİ MUAFİYETİNİN ŞARTLARI NELER?

Çakırözer, SETA’nın vergiden muaf tutulmasıyla ilgili ise şunları söyledi: “Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Bakanlar Kurulu’nun Nisan 2013 tarih ve 4603 sayılı kararı ile vergiden muaf tutulmuştur. Bir vakfın vergiden muaf tutulmasının şartları bellidir. Maliye Bakanlığı’nın 3 Nisan 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Vakıflara Vergi Muafiyeti Tanınması Hakkında Genel Tebliği’nde açıkça belirtiliyor. Burada deniyor ki, ‘vergi muafiyeti talebinde bulunacak vakfın faaliyetlerinin devletin kamu hizmeti yükünü azaltıcı etki yapacak düzeyde olması gerekir.’ Yani Bakanlar Kurulu, SETA Vakfı’nın faaliyetlerinin devletin kamu hizmeti yükünü azaltıcı etki yapacak düzeyde olduğuna karar vermiş.”

‘GAZETECİLERİ ANDIÇLAMAKTA KAMU YARARI NEREDE?’

Utku Çakırözer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Gazeteci fişlemek, hedef göstermek kamu yararı mı? Gazetecileri andıçlamakta kamu yararı nerede?
-Devletin hangi kamu hizmetini hafifletiyor bu vakıf da vergiden muaf tutuluyor?
-Gazeteciler hakkında açılması muhtemel soruşturmalara, yazılması muhtemel iddianamelere altyapı hazırlamak mıdır SETA’nın görevi de vergiden muaf tutuluyor?
-Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın Bakanlar Kurulu kararı ile vergiden muaf tutulmasının gerekçeleri nelerdir?
-Vakıf, vergiden muaf tutulması için gereken şartların hangisini karşılamıştır?
-SETA’nın hangi faaliyeti, devletin kamu hizmeti yükünü azaltıcı etki yapacak düzeydedir?
-Vakfa, kamu kurum ve kuruluşlarının ödeneklerinden yardım yapılmakta mıdır?
-Yapıldıysa hangi kurumun ödeneğinden yardım için kaç TL’lik bir bütçe ayrılmıştır?
-Gizli hizmet giderlerinden vakfa ne kadar ödenek ayrılmıştır?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ