CHP’den aşı raporu: Türkiye için en az 150 milyon doz aşı lazım

Gamze Akkuş İlgezdi, 18 yaş altının da aşı kampanyasına dahil edilmesi gerektiğini kaydederek, “Ülkemizde aşının işe yaraması için çocuklar dahil yaklaşık 70 milyonun aşılanması, bunun için de en az 150 milyon doz aşının olması gerekiyor” dedi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Covid-19 aşısıyla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dünyadaki aşı uygulamaları ile ilgili konusunda uzman Çin, Amerika, İsveç, Almanya ve Türkiye’den enfeksiyon hastalıkları uzmanları, virologlar, halk sağlığı uzmanları, aşı geliştirme uzmanları, biyologlar, bioteknologlar ile bir zoom toplantısı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Bilim insanlarının görüş ve önerileri doğrultusunda Aşı Raporu hazırlayıp kamuoyuna duyuran Gamze Akkuş İlgezdi, “Öncelikle aşılamanın 18 yaş altını da kapsaması gerekiyor. Ülkemizde aşının işe yaraması için çocuklar dahil yaklaşık 70 milyonun aşılanması, bunun için de en az 150 milyon doz aşının olması gerekiyor. Bu 150 milyon doz aşının 1 yıl içinde yapılması durumunda pandemi süreci rahatlayacaktır” ifadelerini kullandı.


Pandeminin başka sorunlara da neden olduğunu raporunda açıklayan Akkuş İlgezdi, “Aşı çalışmaları pandemiye yoğunlaştığı için mevcut çocukluk dönemi aşılarında bir daralma olması muhtemeldir. Bu durum gelecek için ciddi sağlık sorunları yaratacaktır” diyerek Türkiye’nin en azından aşı takviminde yer alan en temel aşıları üretmesi gerektiğinin altını çizdi.

“AŞIYI BULSAK DA ÜRETEMEYECEĞİZ”

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi ülkemizde gerçekleştirilen aşı çalışmalarında en iyi ihtimalle 2021 Mayıs- Hazirandan önce faz 3 sonuçları alınamayacağını ortaya koyarak, “Ülkemizin aşı üretimi için ciddi teknolojik yatırım yapması gerekiyor. Aşı araştırmaları sonucunda, bir aşı bulunsa bile, bunu gerekli şartlarda üretecek ülkemizde sadece bir yer mevcut. Bu da pandemi dönemi için maalesef yetersiz” dedi.

“ŞEFFAFLIK ŞART”

“Sağlık Bakanlığının şeffaflıktan uzak tutumu ülkemizde aşı karşıtlığını artırmaktadır” diyen Akkuş İlgezdi, “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar İlaçlar Kurumu, Amerikan FDA, Alman Robert Koch Enstitüleri gibi tüm verileri şeffafça açıklamalıdır” açıklamasında bulundu.

“PCR HATALARI YÜZÜNDEN COVİD-19 DAHA HIZLI YAYILDI”

Türkiye’deki PCR testlerinin hatalı çıkması nedeniyle Covid-19’un daha hızlı yayıldığını açıklayan CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, “PCR testleri için, izole edilmiş bir virüsün sekans bilgisine ihtiyaç vardır. Böyle riskli bir durumda birden fazla yerden bu bilgiler alınıp çalışmaların yapılması gerekirken, Türkiye sadece Amerikan CDC’den bu bilgileri almıştır ve bu bilgiler Amerika’da da sorun yaratmıştır. Dünyanın diğer ülkelerinin yaptığı gibi birden çok yerden bilgi alınmadığı için Türkiye’de de maalesef sorunlu testler kullanılmıştır” dedi.

“Türkiye ayrıca testlerde farklı bir metot kullanmıştır. Türkiye şu an RNA izolasyonu yapmadan virüsü bir kırıcı çözeltinin içine koyarak içerisinde çok hızlı bir şekilde analiz yapmaktadır. Bu yöntem, genel anlamda işe yarasa da zayıf pozitiflerin testte saptanamamasına neden olmaktadır. Bu da hastalığın daha hızlı bir şekilde yayılmasına yol açmıştır” diyen Akkuş İlgezdi, bu durumun yeterince konuşulmadığının da altını çizdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ